(ВИДЕО) Јанакиески: Не ја опструирам постапката, лично го дадов телефонскиот број на СЈО

Од:

Апелациониот суд ќе ја разгледува жалбата на екс- министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, обвинет во случајот „Титаник“ за 4 кривични дела.

dobivaj vesti na viber

Јанакиески преку жалбата до Апелација си го бара пасошот назад, кој му беше одземен по изрекување на мерка за претпазливост од страна на Основниот суд, додека пак СЈО бара притвор за поранешниот министер.

Адвокатот на СЈО, Бурим Рустеми побара притвор за Јанакиски поради опасност од бегство и да влијание врз сведоци и соучесници.

-Има висока позиција во ВМРО-ДПМНЕ и постои веројатност да влијае врз сведоците, вели Рустеми.

Обвинетиот Миле Јанакиески изјави дека не ја опструира постапката, лично го доставил својот телефонски број до СЈО и ќе биде достапен за обвинителството.

Тој исто така пред судиите и обвинителите се пожали дека 27 илјади страници докази не може да се прочитаат за кратко време.

Виктор Јованов

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Интервју со синот на Катица Јанева: Во пералната и фонтаната ни бараа прислушкувани разговори, мајка ми има што да каже, ќе дојде ден

Кристијан Ландов

Предистрагата за високите бонуси на поранешните специјални обвинители не мрда од „мртва точка“

Кристијан Ландов

Државниот завод за ревизија ги објави ревизорските извештаи на Апелацискиот суд Скопје

А1он

Камчев повторно се обиде со гаранција да излезе од „Шутка“, но Апелација одлучи да остане во притвор

Падна „Титаник 3“ и затворската казна за експратеникот на ДУИ, Ејуп Алими

Ана Ололовска

Не се загрозува ниту еден предмет покренат од СЈО со враќањето на повторно одлучување, вели Заев

Ана Ололовска