(ВИДЕО) Јанакиески: Не ја опструирам постапката, лично го дадов телефонскиот број на СЈО

Од:

Апелациониот суд ќе ја разгледува жалбата на екс- министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, обвинет во случајот „Титаник“ за 4 кривични дела.

Јанакиески преку жалбата до Апелација си го бара пасошот назад, кој му беше одземен по изрекување на мерка за претпазливост од страна на Основниот суд, додека пак СЈО бара притвор за поранешниот министер.

Адвокатот на СЈО, Бурим Рустеми побара притвор за Јанакиски поради опасност од бегство и да влијание врз сведоци и соучесници.

-Има висока позиција во ВМРО-ДПМНЕ и постои веројатност да влијае врз сведоците, вели Рустеми.

Обвинетиот Миле Јанакиески изјави дека не ја опструира постапката, лично го доставил својот телефонски број до СЈО и ќе биде достапен за обвинителството.

Тој исто така пред судиите и обвинителите се пожали дека 27 илјади страници докази не може да се прочитаат за кратко време.

Виктор Јованов

Би можело да ве интересира

Падна „Титаник 3“ и затворската казна за експратеникот на ДУИ, Ејуп Алими

Ана Ололовска

Не се загрозува ниту еден предмет покренат од СЈО со враќањето на повторно одлучување, вели Заев

Ана Ололовска

Покренато обвинение против Игор Јанушев за набавката на кинеските автобуси, обвинет е и Јанакиески

Кристијан Ландов

Разрешен поротникот Сандев, четири предмети од СЈО ќе почнат од почеток

Кристијан Ландов

Џолев ќе одлучи дали ќе побара разрешување за поротникот кој може да врати четири предмети на СЈО од почеток

Кристијан Ландов

Судење за „27 април”: Се сослушуваат сведоци предложени од одбраната на Јанакиески