Реконструирана улицата „Востаничка“ во Кисела Вода

Од:

Екипите на Град Скопје ја завршија реконструкцијата на ул. „Востаничка“ во Општина Кисела Вода. Оваа сообраќајница се реконструираше на потегот од ул. „Црниче“ до ул. „Свети Наум Охридски“. На делницата долга 1.100 метри се обновени коловозот и рабниците, а се реконструирани и тротоарите со замена на бекатон-плочките, онаму каде што било неопходно.

Од Град Скопје денеска соопштија дека на барање на граѓаните, на тротоарите на крстосниците на улицата „Востаничка“ ќе бидат поставени столпчиња за да се зголеми прегледноста и безбедноста на раскрсниците, за сите учесници во сообраќајот.

– Значајно е да се нагласи дека при оваа реконструкција е решен и еден горлив проблем што со години ги мачеше граѓаните од овој дел на градот – на улицата „Востаничка“ беше обновена водоводната мрежа и беа изработени нови 76 приклучоци во водоводната мрежа за да се обезбеди континуирано и квалитетно водоснабдување, истакнаа од Град Скопје.

Улицата Востаничка е продолжение на улиците „Бихаќка“ и „Црниче“ кои беа предмет на реконструкција минатата година.

Би можело да ве интересира

Ќе се изработи акт за прогласување на дел од планината Водно за заштитено подрачје во категоријата заштитен предел

Ана Ололовска

Се расчистува патеката на кејот на Вардар кај новиот пешачки мост во Центар

Ана Ололовска

Тинејџер нападнал полицаец во Кисела Вода, бидејќи му побарал лична карта

Кристијан Ландов

Град Скопје ќе даде помош од три милиони денари на настраданите од катастрофалните земјотреси во Хрватска

Ана Ололовска

(ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов вработува 19-годишен личен шофер и советник за јавно осветлување

Катерина Павлова-Николовска

Наградени најдобриот скопски пожарникар, полицаец и крводарител за оваа година

Ана Ололовска