Радев – Заев: Дијалогот на високо ниво е клучен за градење доверба и решавање на спорните прашања

Од:

Дијалогот на високо ниво е клучен за градење доверба и надминување на спорните прашања во односите меѓу Бугарија и Република Северна Македонија. Ова е заедничкиот став на претседателот на Бугарија Румен Радев и на премиерот на Република Северна Македонија Зоран Заев, кои денеска остваријa телефонски разговор, соопшти вечерва кабинетот на бугарскиот претседател.

Радев и Заев, како што е наведено во соопштението, разговарале за аспектите на билатералните односи меѓу двете земји, за ефективно почитување на правата на луѓето кои отворено се изјаснуваат како Бугари во Република Северна Македонија, како и за нејзината европска перспектива, јави дописникот на МИА од Софија.

Би можело да ве интересира

Историските прашања ќе бидат во втор план: Петков ги почитува сите јазици од Уставот, Ковачевски го потсети дека Бугарија го признала македонскиот

Кристијан Ландов

Петков до Ковачевски: Добрососедството може да донесе придобивки не само за двете земји, туку и за целиот регион

Ана Ололовска

Кирил Петков: Уште во текот на овој месец ќе одам во Скопје

А1он

МНР: Бугарската владина делегација во вторник ќе го посети Скопје

А1он

Бучковски разрешен од должност специјален владин претставник за Бугарија

А1он

Антониј Тодоров: Заострување на бугарскиот став кон Северна Македонија, не е во национален интерес на Софија

А1он