Радев – Заев: Дијалогот на високо ниво е клучен за градење доверба и решавање на спорните прашања

Од:

Дијалогот на високо ниво е клучен за градење доверба и надминување на спорните прашања во односите меѓу Бугарија и Република Северна Македонија. Ова е заедничкиот став на претседателот на Бугарија Румен Радев и на премиерот на Република Северна Македонија Зоран Заев, кои денеска остваријa телефонски разговор, соопшти вечерва кабинетот на бугарскиот претседател.

dobivaj vesti na viber

Радев и Заев, како што е наведено во соопштението, разговарале за аспектите на билатералните односи меѓу двете земји, за ефективно почитување на правата на луѓето кои отворено се изјаснуваат како Бугари во Република Северна Македонија, како и за нејзината европска перспектива, јави дописникот на МИА од Софија.

Би можело да ве интересира

Аналитичари: Претседателот Румен Радев ја турка Бугарија кон претседателска република

Пет години откако Заев и Борисов се изгушкаа по потпишувањето на Договорот за добрососедство

Орце Костов

Радев ги закажа парламентарните избори за 2 октомври, привремен премиер е Галаб Донев

Румен Радев им го врачи третиот мандат на бугарските социјалисти за формирање нова влада

Радев: Ако биде вратен вториот мандат за формирање влада, ќе повикам на партиски консултации

Румен Радев во посета на Црна Гора