Радев: Патот на Македонија кон ЕУ води преку Софија

Од:

Патот на Македонија кон Европската Унија води преку Софија порача денеска бугарскиот претседател Румен Радев за време на чествувањето делото на Светите Кирил и Методиј.

„Одеднаш станав многу интересен за сите европски лидери. Во мометов кон Бугарија е насочено големо внимание. Нема да го употребам зборот притисок, но да не забораваме Бугарија е членка на Европската Унија. Од другите членки бараме солидарност. Најважно е да не дозволиме нови проблеми во Унијата“ – изјави Радев.

Тој потсети дека заедно до претседателот Пендаровски на чествувањето во Рим ќе патуваат заедно, во еден авион.

„Со претседателот Пендаровски ќе ја објавиме нашата јасна, заемна и политичка волја дека ќе ги развиваме односите меѓу нашите две земји во духот на доверба, пријателство и добрососедство“ – рече Радев.

Би можело да ве интересира

Разговорите со Бугарија ќе продолжат штом се формира новата влада во Софија

Ана Ололовска

Заев: Ние ги исполнивме условите, Брисел нека се јави кога ќе одлучи да го продолжиме процесот

Жарко Настоски

Граѓански активисти бараат од Пендаровски да не ги потпишува измените во Изборниот законик

Жарко Настоски

Радев: Нема да дозволиме да се кршат правата на Бугарите во Северна Македонија

Жарко Настоски

Колев: Бугарите во Северна Македонија можат да бидат корисни во дијалогот меѓу Скопје и Софија

Мери Јордановска

Стоев: Дијалогот меѓу Софија и Скопје мора да продолжи, треба да градиме прагматична политика