Првите индекси од УКИМ за 2019/2020 врачени на бруцоши од ФМУ

Од:

Првиот академски час од учебната 2019/2020 година на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ симболично почна на Факултетот за музичка уметност каде што индексите на новите бруцоши им ги врачи ректорот на УКИМ Никола Јанкуловски.

На новозапишаните студенти им порача да учат и да стекнат знаења со кои ќе бидат конкурентни затоа што, како што рече, пазарот на знаење и пазарот на трудот се брутално сурови и бараат квалитет, одличност и извонредност, не признаваат површност и импровизација. Истакна дека направиле вистинска одлука со изборот да студираат на Скопскиот универзитет затоа што дипломите се препознатливи и на меѓународниот пазар на трудот.

-Во наредните четири години ќе се сретнете со сериозни предизвици, но најбитно од сè е да не се откажувате без оглед со колку предизвици ќе се соочите. Учете да бидете трпеливи и да одите напред. Можеби ќе наидете и на одредени тешкотии, можеби ќе имате и сериозни падови и порази. И од нив, исто така, може многу да научите. Вашиот младешки ентузијазам, желба за знаење и изборот на вашите студии се формула за успех, бидејќи УКИМ е познат и признат по својот квалитет, истакна Јанкуловски.

Ги запозна студентите дека универзитетот на кој се запишале е најстариот и најголем во земјава, кој оваа година заокружи 70 години постоење и денес е заедница од 23 факултети, пет научни институти, како и придружни членки. УКИМ организира настава на повеќе од 480 студиски програми во сите научни области. Рече и дека има долгорочна билатерална соработка која ја остварува со 180 странски универзитети. Им порача на новите студенти и да се охрабрат да ги искористат можностите за студентска мобилност преку програмата Еразмус+ кои им ги нуди УКИМ.

Добредојде на ФМУ им посака и деканот на овој факултет, Живко Фирфов, кој рече дека со тоа што го положиле приемниот испит и се запишале на факултетот, направиле уште еден чекор во остварувањето на нивниот професионален сон.

-Сте избрале убава и достоинствена професија – музичката уметност. Што и да работите во иднина, дали ќе бидете музички творци, истражувачи, изведувачи, педагози, музички уредници, секогаш ќе ја имате со вас креативната енергија и духот на вашите претходници и современици кои ја создаваа и ја создаваат македонската и светската музичка култура. Колку подобри професионалци ќе станете, толку поголем ќе биде и вашиот влог во оваа заедничка работа, рече Фирфов.

Соодветно за факултетот домаќин, кој постои од 1966 година, првиот академски час имаше и музичка програма со настап на хорот „Драган Шуплевски“ и на студенти од инструменталните оддели на ФМУ.

Би можело да ве интересира

Сребро и бронза за македонските ученици на Олимпијадата по природни науки во Доха

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Ексвработен во бифето на Економски факултет: Шуклев бараше секс или пари за оценка на студентка

Кристијан Ландов

Македонските средношколци на 67 место на меѓународното тестирање ПИСА

Ана Ололовска

ОЕЦД ги објави резултатите од тестирањето ПИСА

Ана Ололовска

ОЕЦД ќе објави резултати од испитувањето PISA – знаење и вештини на ученици во 79 држави

Ана Ололовска

Обвинителството ја отфрли пријавата на антикорупциска против ректорот на УКИМ

Мери Јордановска