Прв академски час на факултетите

Од:

За новата генерација студенти, факултетите денеска традиционално ќе одржат прв академски час, кој поради пандемијата ќе се организира на отворено или онлајн.

Ректорот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ Никола Јанкуловски новите бруцоши ќе ги поздрави со присуство на првите академски часови на платото на Правниот и на Филозофскиот факултет, а онлајн ќе се обрати и на првиот академски час на студентите на Економскиот факултет.

Од Правниот факултет соопштија дека на настанот ќе се обрати претседателот на државата Стево Пендаровски, а од Филозофскиот факултет, кој годинава одбележува и сто години од основањето, најавија обраќање на министерката за образование и наука Мила Царовска.

Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ соопшти дека наставата во оваа академска година на дел од 23-те факултети ќе се одвива целосно онлајн, а на некои хибридно – онлајн и со физичко присуство поради природата на наставните содржини и методите на нивно изучување.

Свечен академски час денеска ќе организира и Факултетот за безбедност-Скопје при Битолскиот универзитет, кој ќе се одржи на факултетскиот стадион во населба Идризово. Од Факултетотот соопштија дека на врачувањето на индексите на нивните нови студенти ќе присуствува и ќе се обрати министерката за одбрана Радмила Шекеринска.

Би можело да ве интересира

Учениците се враќаат на настава, почнува второто полугодие

Ана Ололовска

Царовска на состанок со Млади-МОН: Унапредување на студентскиот и ученичкиот стандард е наш врвен приоритет

Ана Ололовска

Завршува зимскиот распуст и рокот за праќање коментари за нацрт-концепцијата за основно образование

Ана Ололовска

Здружението на информатичари реагира на новиот концепт за основно образование

Ана Ололовска

МОН: Се интензивира дебатата за реформата, Царовска неделава на средби со различни групи

Ана Ололовска

Царовска: Има страв од концепцијата, ќе продолжиме со дебати за да се расчистат дилемите

Ана Ололовска