Протест за прегазениот битолчанец: „Срамна казна на убиецот на мојот брат“

Од:

Денеска се одржа протест поради 18-те месеци затвор што ги доби возачот кој го прегази и усмрти битолчанецот Оливер Петровски.

dobivaj vesti na viber

Семејството на загинатиот смета дека пресудата е срамна.

– Протестот се одржа поради нелогично ниската и тенденциозна пресуда на судијката Татјана Петровска, која му даде срамна казна на убиецот на мојот брат, иако брат ми немаше никаква вина за сообраќајката. Преку протест го искажавме нашиот револт, и обзнанувам дека и понатаму ќе продолжиме да ги користиме сите конвенционални средства, со цел да издејствуваме поправедна пресуда на Апелација, вели Бојан Петровски, брат на загинатиот Оливер.

За прегазувањето на 25-годишниот битолчанец кој управувал електричен тротинет, обвинетиот 21-годишен возач на „Фолксваген туран“ добил казна затвор од 18 месеци. Несреќата се случи во месец јули 2020 година, а пресудата е донесена пред неколку денови.

За семејството за трагично загинатиот Оли Петровски кој тргна, но не стигна на работа, казната е ниска. Неговиот брат Бојан Петровски посочи дека државата го убила Оли по вторпат.

Би можело да ве интересира

Пронајдена дрога, приведени тројца дилери во Битола

А1он

Двајца битолски гинеколози обвинети за смртта на новороденче, задоцниле со породувањето

Уапсен Ламбе Алабаковски, го подметнал пожарот во бугарскиот центар во Битола

А1он

Судир на мотор и автомобил во Карпош

Ландов

Истрага против две лица во Штип за тешка сообраќајна несреќа со смртни последици

А1он

ВИДЕО: Побарана повисока казна за возачот кој го усмрти битолчанецот Оливер, братот на покојниот повика на разумно постапување

Кристијан Ландов