Пронајдени 142 мигранти во камион со бугарски регистарски ознаки

Од:

Вкупно 142 мигранти се пронајдени вчера во товарно возило „ман“ на автопатот Гевгелија – Скопје, соопшти МВР.

Возилото, со бугарска регистарска ознака, кое се движело со голема брзина, било забележано околу 05:40 часот. Полицијата се упатила кон него за да го запре и исконтролира, но не застанало и се упатило по стариот пат од село Милетково кон село Габрово.

Набргу потоа возачот сопрел, а во камионот при преглед биле пронајдени мигрантите. Тие се приведени во Полициската станица за граничен надзор и граничен премин „Богородица“, а направен е и увид. По целосно документирање на случајот ќе биде поднесена соодветна кривична пријава.

Mигрантите се сместени во Прифатниот транзитен центар „Винојуг“ – Гевгелија за понатамошна постапка.

Би можело да ве интересира

Прогласена кризна состојба на дел од територијата на Македонија поради зголемен обем на влез и транзитирање на мигранти

А1он

Во сообраќајка во Грција загинаа седум лица, најверојатно мигранти

А1он

ЕУ одобри 130 милиони евра за изградба на затворени центри за бегалци и мигранти на три грчки острови

Ана Ололовска

Уапсен неготинец, превезувал мигранти во „фолсваген венто“

Ана Ололовска

Најголемото жариште на Ковид-19 во Италија е центар за мигранти

А1он

Од карантин во Шпанија избегале 59 мигранти

А1он