Промоција на „Збирка на пресуди на ЕСЧП по членот 10 – слобода на изразување“

Од:

Академијата за судии и јавни обвинители и Министерството за правда на Република Македонија денеска ќе ја промовираат публикацијата „Збирка на пресуди на Европскиот суд за човекови права, по членот 10 – слобода на изразување“.

dobivaj vesti na viber

На промоцијата ќе се обратат министерот за правда Блерим Беџети, директорот на Бирото за застапување на Република Македонија пред Европскиот суд за човекови права Костадин Богданов  и директорката на Академијата за судии и јавни обвинители, Анета Арнаудовска.

Во два тома од Збирката се содржани преводи на значајни пресуди и одлуки на Европскиот суд за човекови права против други држави во однос на член 10 слобода на изразување од Европската конвенција за човекови права, а воедно се содржани и две одлуки против Република Македонија.

Правото на слобода на изразување е фундаментална основа на демократијата и право кое покрај  другите меѓународни документи кои се ратификувани од страна на Република Македонија се гарантира и со членот 10 од Европската конвенција за човековите права.

Членот 10 од ЕКЧП, а посебно судската пракса на Европскиот суд за човекови права се исклучително важни за државите-потписнички на Конвенцијата и тоа не само заради владеењето на правото, туку и заради вградување на стандардите и принципите  во законите и во праксата на домашните судови.

Би можело да ве интересира

Министерство за правда: Дисциплинска комисија ќе го испита случајот со новинарката Соња Колевска Делевска

Ана Ололовска

Наместо Судскиот совет во иднина самите судии меѓусебно ќе се оценуваат

Ана Ололовска

Владата и Грковска замолчеа по лагите на Тупанчески, не одговараат дали е тоа стратегија за да се заборави аферата

Кристијан Ландов

Тупанчески молчи за барањата за разрешување, опомената на Грковска не го промени неговото однесување

Кристијан Ландов

Тупанчески тврди дека фактурата за сместувањето ја добил на 24. март пред да отпатува, а тогаш бил втор ден во Палермо

ВИДЕО: Тупанчески за „А1он“ призна дека не го платил чартер-летот ниту картите за ВИП-трибината, а за сместувањето уплатил по натпреварот

Кристијан Ландов