Променливо облачно, со сончеви периоди

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно, со сончеви периоди. Попладне на места нестабилно со локален пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец.

Утринската температура ќе се движи од еден до девет, а дневната од девет до 21 степени.

Во Скопје слично време, променливо облачно со сончеви периоди, но и со повремени врнежи од дожд. Утринската температура ќе се спушти до шест, а дневната ќе се искачи до 19 степени.

Утре претежно на југозапад, а во четврток на повеќе места ќе биде нестабилно, во попладневните часови со локален пороен дожд, засилен ветер, грмежи и услови за појава на град. Во петок и за време на викендот ќе преовладува претежно сончево и потопло време. Утринските температури на некои места ќе се спуштат и до минус еден степен.

Би можело да ве интересира

САД зафатени од високи температури, загрозени 200 милиони луѓе

Татјана Ташкова

Сончево со мала до умерена облачност

Татјана Ташкова

Времето утре сончево, попладне облачно, температурата до 35 степени

Во сабота нестабилно време, в недела сончево и топло до 36 степени

Ана Ололовска

Сончево со мала до умерена облачност

Ана Ололовска

Сончево и потопло со мала до умерена локална облачност

Ана Ололовска