Продолжува судењето за „Титаник“

Од:

По едномесечната летна судска ферија, денеска во Основниот кривичен суд во Скопје треба да продолжи судењето за случајот за изборни нерегуларности „Титаник“ на Специјалното јавно обвинителство.

Последното рочиште за овој предмет на 5 јули беше одложено поради неприсуство Миле јанакиески, кој е еден од обвинетите.

Освен Јанакиески, во Титаник обвинети се и поранешниот премиер Никола Груевски кој е во бегство, Кирил Божиновски, Гордана Јанкулоска, Билјана Бришкоска Бошковски, Илија Димовски, Мунир Пепиќ, Едмонд Темелко, Леко Ристоски, Кирил Тодоровски, Катерина Веловска, Станко Коруновски, Коста Марковски, Драгче Драгчески, Марјан Накевски, Гоце Јаневски, Џезми Ахмет, Роберт Давитков, Далибор Алешковиќ и Ленка Рашјаковска.

Тие се осомничени за злосторничко здружување, повреда на избирачкото право, повреда на слободата на определување на избирачите, поткуп при избори и гласање, уништување изборен материјал и злоупотреба на средства за финансирање изборна кампања.

Случајот се наоѓа во доказна постапка и се изведуваат материјални докази предложени од СЈО. Станува збор за околу 5.900 материјални докази, како барања за издавање лични карти, изјави за ополномоштени лица, извадоци од сметки, потврди и други документи и докази за злоупотреба на средства за финансирање на политичка кампања од 2013 година.

Би можело да ве интересира

Усвоен шестмесечниот извештај од надзорот над функционалноста на АКМИС-от во судовите

„Титаник“ продолжи со изведување докази

Ана Ололовска

Нови рочишта за „Титаник“, „Транспортер“ и „Тортура“

Ана Ололовска

Илија Димовски бара „Титаник“ да запре со судења дури не се расчистат дилемите

Васко Маглешов

Нови рочишта за „Титаник“ и „Маџар телеком“

Ана Ололовска

Лиле Стефанова останува обвинител на „Титаник“, „Траекторија“ и „Маџар Телеком“

Ана Ололовска