Притвор за велешанката осомничена за убиство на партнерот

Од:

Основното јавно обвинителство во Велес донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 23-годишна девојка од Велес за кривично дело – Убиство информираат од Јавното обвинителство.

0На 29 септември, во раните утрински часови, во куќата во која живеела, осомничената при вршење семејно насилство лишила од живот 40–годишен маж со кого живеела во вонбрачна заедница. По вербална и физичка расправија меѓу нив, тој ја фатил за врат со намера да ја дави, па осомничената со нож му нанела убодна рана во пределот на левата страна на градниот кош која резултирала со смртна последица, се вели во соопштението од ОЈО.

Имајќи ги предвид видот, тежината на кривичното дело и запретената казна, наоѓајќи дека осомничената може да се даде во бегство или да ги уништи и сокрие трагите од предметното кривично дело, надлежниот јавен обвинител до Основниот суд Велес достави предлог за определување мерка притвор за обезбедување на нејзиното присуство во текот на постапката. Судијата на претходна постапка го прифати предлогот на обвинителот и на осомничената и определи притвор во траење од 30 дена.​​

Би можело да ве интересира

Засилените сообраќајни контроли ќе продолжат и во наредните денови

А1он

По убиството во Кавадарци, мајка со малолетно дете го напуштила градот

А1он

Убиство во Кавадарци, маж избоден во тепачка, приведен 45-годишник

Катерина Павлова-Николовска

Во Велес се одржаа 54. Детски Рацинови Средби

А1он

Во Велес изработен нов мурал „Ленка“

А1он

Физичка пресметка помеѓу две групи малолетници во средно училиште во Велес

А1он