Притвор за наставник од Струмица осомничен за полов напад на дете

Од:

Основното јавно обвинителство Струмица донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 40-годишник осомничен за кривично дело – Полов напад врз дете кое не наполнило 14 години од член 188 став 1 од Кривичниот законик, за кое е предвидена казна затвор од најмалку 12 години.

dobivaj vesti na viber

Осомничениот, наставник во основно училиште во струмичко, во периодот од октомври 2020 година до мај 2022 година, преку социјална мрежа испраќал пораки со експлицитна сексуална содржина на ученичка која немала наполнето 14 години. Искористувајќи прилика кога останале сами во спортската сала на училиштето, тој во два наврати извршил и други полови дејствија, допирајќи ја и бакнувајќи ја оштетената.

Надлежниот јавен обвинител до судијата на претходна постапка од Основниот суд во Струмица достави предлог за определување мерка притвор, бидејќи постои опасност тој да се даде во бегство, да влијае врз сведоци или да го повтори делото. Судијата го прифати предлогот и на осомничениот му определи притвор во траење од 30 дена.​

Би можело да ве интересира

Приведено лице барано со потерница, осудено на речиси шест години казна затвор

А1он

Приведен криминалец баран со потерница за издржување казна затвор од скоро 11 години

А1он

Двајца битолски гинеколози обвинети за смртта на новороденче, задоцниле со породувањето

Предлог за притвор за косовски државјанин кој давал поткуп на полициски службеници на Блаце

А1он

Инцидент во ресторан во Аеродром: Го претепале, го влечеле по под, го удирале со ногарка

Катерина Павлова-Николовска

Убиство во Вруток, пронајдено тело на жена со убодни рани