Пријателите на С. Македонија и Бугарија во Конгресот на САД ќе ја предводат групата за ЕУ

Од:

Конгресмените Брендан Бојл и Џо Вилсон, кои ги предводат групите за пријателство со Северна Македонија и со Бугарија во Конгресот на САД, ќе раковидат и со конгресната Група за соработка со Европската унија.

Конгресменот Бојл ќе ја извршува оваа задача истовремено и како копретседавач со Групата за пријателство со Северна Македонија и македонската заедница во САД, додека конгресменот Вилсон е на чело на Групата за пријателство со Бугарија.

Конгресмените Бојл и Вилсон, пренесува Гласот на Америка, ќе работат на унапредување на односите со ЕУ, покрај нивниот ангажман во македонската и бугарската конгресна група.

Македонската група за пријателство има 32 членови, конгресмени од Демократската и Републиканската партија, а во бугарската има околу 12 конгресмени.

Би можело да ве интересира

Кофод: С. Македонија е подготвена да ги почне преговорите за членство во ЕУ

Ана Ололовска

Заев: ЕУ има морална обврска кон С. Македонија и очекувам да најде начин да го деблокира проширувањето

Ана Ололовска

Тонин: Ќе се обидеме да им кажеме на нашите бугарски пријатели дека и во нивен е интерес е С. Македонија да стане членка на ЕУ

Ана Ололовска

Сагарц ја реафирмираше поддршката на македонските евроинтеграции

Ана Ололовска

Заев: Ние ги исполнивме условите, Брисел нека се јави кога ќе одлучи да го продолжиме процесот

Жарко Настоски

Средби на вицепремиерот Димитров со министрите од ЕУ – силна поддршка за европското досие на С. Македонија

Ана Ололовска