Презентирани резултатите од Студијата за справување со загадувањето на воздухот во град Скопје

Од:

Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини, заедно со амбасадорката на Шведска во РСМ, Н.Е. Кристин Форсгрен Бенгтсон, градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска и постојаниот претставник на УНДП во Северна Македонија, Армен Григорјан, денес учествуваа на настанот каде што беа презентирани резултатите од Студијата за пропорционирање на загадувачите на воздухот во градот Скопје.

dobivaj vesti na viber

– Задоволен сум што со изработката на студијата „Справување со загадувањето на воздухот во град Скопје“, чии резултати се презентирани денес, се покажа сериозно вклучување и на научната заедница која и врз научна основа потврди дека изворите на загадувањето се речиси идентични со оние што ние ги земавме како основа при креирање на мерки и политики – рече министерот Нуредини, истакнувајќи дека во однос на аерозагадувањето во главниот град Скопје, неопходен е сериозен пристап во замената на начините на затоплување, што поитна гасификацијата, потоа поголема енергетска ефикасност и заштеда на енергијата, што се условени и со современите економски трендови, но и воведување на подобрени сообраќајни режими и обезбедување на функционален еколошки јавен транспорт, со што ќе се намали користењето на сопствени возила.

Со подобрената регулатива, зголемените обврски на локално ниво за изработка на планови за намалување на загадувањето на воздухот и преземање на интервентни мерки, со унапредување на државниот мониторинг систем за квалитет на воздухот, но и со појасни обврски и одговорности согласно новиот Закон за инспекциски надзoр и Закон за индустриски емисии, МЖСПП очекува уште повидливо подобрување на квалитет на воздухот.

Би можело да ве интересира

Арсовска го именуваше Александар Трајановски од ГРОМ за заменик градоначалник

Катерина Павлова-Николовска

Хаос и драма во Град Скопје: Арсовска да се моли пред слика од Мицкоски, Славески исклучува микрофони, таа го нарекува „Талат“

Кристијан Ландов

Арсовска до вмровските советници: Хипокризија, ако шпицниот градоначалник вели ќе ја поддржите програмата, не подметнувајте

Кристијан Ландов

Арсовска постави нови директори на скопските јавни претпријатија

Катерина Павлова-Николовска

И директорот на Паркови и зеленило даде оставка: Политичкиот амбиент во Град Скопје нема да ми дозволи успешно да менаџирам со претпријатието

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Арсовска ги „тресе“ директорите кои заминаа: Не се плашам

Кристијан Ландов