Претреси во Охрид, уапсен дилер на дрога

Од:

Вчеравечер во Охрид, пред угостителски објект кај бензинска станица, од страна на полициски службеници од Оддел за криминалистичка полиција-Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи, во координација со Одделот за специјални полициски операции-Единица за специјални задачи и СВР Охрид – Оддел за недозволена трговија со дрога и оружје бил лишен од слобода А.И.(44) од Охрид, поради постоење основано сомнение за сторени кривични дела недозволена трговија со дрога и оружје.

Имено, при извршен преглед кај него и на неговото возило биле пронајдени марихуана и два ножа, а при претреси во неговиот и домот на неговата сопруга, извршени по претходно издадени судски наредби од Судија на претходна постапка од Основен суд Охрид, биле пронајдени и одземени марихуана, дигитална вага со остатоци од марихуана и 331 парче распрскувачки материи.

По завршување на претресот, А.И. е приведен во Полициска станица Охрид, а по комплетирање на целокупната документација ќе му бидат поднесени кривични пријави за сторени Кривични дела по член 215 и чл. 396 од Кривичниот законик.

Би можело да ве интересира

Спасовски: На вработените во МВР ќе им биде исплатена заостаната бонус плата за 2017 и за 2018 година

Приведен криминалец баран со потерница

Ана Ололовска

Запленета марихуана во Струшко, приведен дилер од Албанија

Ана Ололовска

Приведен скопјанец баран со потерница за издржување казна затвор

Ана Ололовска

Постара жена исфрлена на улица од семејството, десет дена живее во хорор-барака во Охрид

Жарко Настоски

Приведен крадец од скопско, расчистени четири тешки кражби

Ана Ололовска