Претрес во Битола, пронајдени дрога и оружје

Од:

МВР информира дека вчера, полициски службеници од полициска станица Битола го лишиле од слобода битолчанецот К.Н.(67). При претрес на дом и други простории на ул.„Илинденска“ во Битола, полицајците пронашле и одзеле марихуана, таблетки, две ловни пушки, пиштол и куршуми.

-По документирање на случајот, по насока на Јавен обвинител, против него ќе биде поднесен поднесок поради основано сомнение за „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“ по член 215 и за „недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи“, по член 396 од Кривичниот законик, соопштуваат од МВР.

Би можело да ве интересира

Од напад на дива свиња настрада ловџија од село Долни Дисан

Ана Ололовска

Претрес во Кавадарци, пронајден хероин

Ана Ололовска

Утврдени неправилности кај 17 возила за јавен превоз на територија на СВР Битола

А1он

Приведени тројца криминалци од Дојран, при претрес пронајдена марихуана

Засилените сообраќајни контроли ќе продолжат и во наредните денови

А1он

61 санкции за брзо возење на територија на СВР Битола

А1он