Предлогот на СЈО за куќен притвор на Мијалков денеска ќе биде доставен до Кривичен

Предлогот на Специјалното јавно обвинителство за определување куќен притвор на ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков денеска ќе биде доставен до Основниот суд Скопје 1 Скопје, велат од СЈО за „А1он“. Судот треба да донесе одлука дали осомничениот Мијалков за случајот „Империја“ ќе биде пуштен од истражниот затвор „Шутка“.

Кривичниот суд вчера го врати на доработка предлогот на СЈО на доуредување бидејќи истиот бил некомплетен.

Мијалков засега е единствениот од случајот „Империја“ што е во притвор. Со одлуките на скопска Апелација сите други осомничени излегоа од притвор.

Во предметот „Империја“ истрагата опфати 13 лица. Првично притвор им беше определен на бизнисменот Јордан Камчев, неговите соработници Ненад Јосифовиќ и Зорица Арсовска, директорот на „Пелагонија“, Цветан Панделески, и директорот на фирмата „Ексико“, Тодор Мирчевски.

Виктор Јованов

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Тортевски: Предметите на СЈО со ништо не се загрозени, криминалот не смее да остане несанкциониран

Габриела Димковиќ-Мишевска

(ВИДЕО) Ласовска: Катица Јанева се крие и бега од одговорност

Ана Ололовска

Жбогар: „Рекет“ не влијае на европерспективата, да се најде решение за иднината на СЈО

Ана Ололовска

Асани: Се изготвуваат решенија за преземање на одземениот имот на Сеат Кочан

Ана Ололовска

Јанева отворила боледување во вторникот

Кристијан Ландов

Ако Јанева денес не каже зошто не доаѓа на работа, исполнува услов да добие отказ

Кристијан Ландов