Пожарот на Пелистер е активен, но под контрола

Од:

Пожарот кој денес избувна на Баба Планина во непосредна близина на врвот Пелистер е се уште активен и се контролира, изјави вечерва за МИА, раководителот на битолската територијална против пожарна единица Костадин Поповски.

Според Поповски попладневниот силен ветер кој и сега дува не дозволил канадерите целосно да го изгаснат пожарот на Баба Планина.

– Пожарот избувна кај месноста „семафорите“, локација од која на една страна се оди кај месноста „антена“, а на другата страна кон Големо Езеро. Интервенцијата на канадерите беше добредојдена, но силниот ветер кој и сега дува не дозволи целосно гаснење на пожарот. Во моментов и во текот на ноќта 40 пожарникари и припадници од Дирекцијата за спасување во услови на криза се на Пелистер за да ја набљудуваат состојбата, а во раните утрински часови ќе интервенираат два канадери и еден хеликоптер со цел да се изгасни пожарот во кој гореше сува трева, потврди Поповски.

Би можело да ве интересира

76-годишен скопјанец е планинарот кој почина на Пелистер, потврди МВР

Падна првиот снег

Катерина Ѓуровски

Еурофарм Пелистер го претстави пикерот Васиљев: Дојдов во Битола да освојувам трофеи

УЈП во лов на фирмите поврзани со „Рекет“, контроли на фирми во Струга и во Битола

Маја Илиевска-Пачемска

Спасени четири лица завеани од снег на Пелистер

Наум Локоски

Изработена физибилити студија за пречистителната станица на Пелистер

Ана Ололовска