Потпишан договор за заедничка коалиција меѓу ЛДП и ДОМ, формирано „Движењето одлучно за промени”

Од:

Договор за заеднички настап на локалните избори потпишаа претседателите на ЛДП и на ДОМ, Горан Милевски и Маја Морачанин, формирајќи го „Движењето Одлучно за промени“.

dobivaj vesti na viber

– Коалицијата има над 50 кандидатски листи за локалните избори, со голем број на граѓански активисти и непартиски лица, со што оваа коалиција се позиционира како трета политичка сила на македонската политичка сцена, наведуваат од Либерално демократската партија (ЛДП).

До сега тие ги најавија кандидатите за градоначалници на Ѓорче Петров – Љупчо Јаневски, на Кисела Вода – Ѓулистана Марковска, на Гевгелија – Виктор Петков, на Прилеп – Славе Петрески и на Штип – Ванчо Санев.

Од „Движењето Одлучно за промени” најавуваат дека во недела ќе го соопштат својот кандидат за градоначалник на Скопје и носителот на советничката листа.

Би можело да ве интересира

ЛДП обвинува дека Мицкоски се обидува да им направи пуч во партијата

А1он

Се бара одговорност: Горан Милевски самиот се предложил за министер, без одлука во ЛДП

Врие во ЛДП: либералите се жалат дека додека партијата тоне, Милевски си ја вработува фамилијата, а тој обвинува за удбашка конструкција

Маја Илиевска-Пачемска

ЛДП останува во Владата и дава поддршка на Ковачевски

ДОМ: Масовно користење на сончевата енергија за излез од енергетската криза

Ана Ололовска

ДОМ: Стопирање на градежните активности кај Холидеј Ин, веднаш!

Ана Ололовска