Потпишан договор за заедничка коалиција меѓу ЛДП и ДОМ, формирано „Движењето одлучно за промени”

Од:

Договор за заеднички настап на локалните избори потпишаа претседателите на ЛДП и на ДОМ, Горан Милевски и Маја Морачанин, формирајќи го „Движењето Одлучно за промени“.

– Коалицијата има над 50 кандидатски листи за локалните избори, со голем број на граѓански активисти и непартиски лица, со што оваа коалиција се позиционира како трета политичка сила на македонската политичка сцена, наведуваат од Либерално демократската партија (ЛДП).

До сега тие ги најавија кандидатите за градоначалници на Ѓорче Петров – Љупчо Јаневски, на Кисела Вода – Ѓулистана Марковска, на Гевгелија – Виктор Петков, на Прилеп – Славе Петрески и на Штип – Ванчо Санев.

Од „Движењето Одлучно за промени” најавуваат дека во недела ќе го соопштат својот кандидат за градоначалник на Скопје и носителот на советничката листа.

Би можело да ве интересира

Заев: СДСМ во вториот круг ќе ги поддржи кандидатите на коалициските партнери

Катерина Павлова-Николовска

СДСМ Скопје против Арсовска: Загадувањето на воздухот не е намалено заради ветерот, туку поради мерките на Градот

(ВИДЕО) Шилегов: Отворената културна сцена во Градскиот парк ќе биде новата гордост на Скопје

Конечни резултати од локални избори, во вториот круг ќе се гласа во 44 општини

Катерина Павлова-Николовска

Арсовска: Гасификација, чистење на дивите депонии и бесплатен и еколошки јавен превоз се дел од системските решенија за чисто Скопје

(ВИДЕО) Јакимовски со Арсовска во Жданец: Пари од дилери на дрога во Сарај, се делат против нас

Предраг Петровиќ