Посредници од политички и безбедносни структури ургирале Пендаровски да размисли за помилување на одредени политичари

Од:

Во врска со наводите изнесени на денешната прес конференција на ВМРО – ДПМНЕ, информираме дека до претседателот Стево Пендаровски, во текот на оваа година, во два наврати, беа упатени предлози да размисли за помилување на одредени политичари или да поддржи донесување на закон за амнестија на актуелни и поранешни политичари, се наведува во соопштението од кабинетот на Пендаровски.

-Тие предлози, преку посредници, до претседателот Пендаровски беа упатени од политички и безбедносни структури кои се блиски до актуелната опозиција, како и од поранешни политичари, велат од кабинетот на Пендаровски.

Би можело да ве интересира

Пендаровски: Во изминатите 30 години, Франција беше наш придружник и во добро и во лошо

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Пендаровски: Не знам кој нормален во вакви траорни времиња може да размислува за власт, после Нова година ќе мислам на тоа

Орце Костов

Претседателот Пендаровски со поддршка за барањето за воведување уставна жалба

Пендаровски: Не смее да постои етикетирање, дискредитација и обиди за регулирање на новинари и медиуми

Пендаровски: Омбудсманот како заштитник на правата и слободите на граѓаните може да придонесе во реформите на безбедносните служби

Пендаровски: Груевски е уште во Будимпешта, но измените на Кривичниот закон добро им дојдоа на Милошоски, Јанакиески, Јанушев и други функционери на ВМРО

Горан Наумовски