Пороен дожд и грмежи попладнево и утре

Од:

Во текот на денот, најпрвин во западните, а попладне и во текот на ноќта и во другите подрачја ќе има врнежи од дожд, кои на места ќе бидат обилни (од 10 до 20 л/м2).

dobivaj vesti na viber

Локално процесите ќе бидат во форма на невреме со силни електрични празнења, интензивен пороен дожд (над 35 л/м2), град и силен ветер (над 60 км/час). Минималната температура ќе биде во интервал од 11 до 21, а максималната ќе достигне од 24 до 31 степен, информираат од УХМР.

Во Скопје во попладневните и вечерните часови ќе има врнежи од дожд, кои во делови од котлината повремено ќе бидат обилни и поројни проследени со грмежи и засилен ветер во форма на невреме. Минималната температура ќе се спушти до 18, а максималната ќе достигне до 29 степени.

Утре претпладне ќе има врнежи од дожд, кои на места ќе бидат обилни (од 10 до 20 л/м2). Температурата ќе биде во опаѓање. Од недела следува стабилно и малку потопло време.

Би можело да ве интересира

Денеска променливо време со дожд

Горан Наумовски

Променливо облачно време викендов, наместа со пороен дожд, грмежи и засилен ветер

Ана Ололовска

Променливо облачно и нестабилно, локално со дожд, град и силен ветер

Горан Наумовски

Претпладне сончево, попладне обилен дожд и силен ветер

Горан Наумовски

Денес и утре портокалова фаза во цела држава

Горан Наумовски

Сончево и топло со температури до 27 степени

Ана Ололовска