Поранешни и сегашни ЕУ и НАТО дипломати: Северна Македонија во последните две години стана извозник на стабилност и демократија

Од:

Со денешната последна сесија на „Охридски дијалог“ на која учествуваше министерката за одбрана, Радмила Шеќеринска и советникот за надворешна политика на премиерот Зоран Заев, Дане Талески, заврши овогодинешната средба на членови на Владата на Република Северна Македонија, претставници на Атланскиот совет и поранешни и сегашни ЕУ и НАТО дипломати кои низ стратешкиот дијалог работеа на унапредување на прогресивните и напредни решенија за предизвиците со кои се соочува Северна Македонија и регионот, информираат од владината прес-служба.

Дел од темите кои беа, информираат од таму, анализирани беа и придонесите, но и придобивките на Северна Македонија, кои треба да се очекуваат во последните месеци пред станување полноправна членка на НАТО, но и во периодот кој ќе следи.

Говорниците се согласија дека Северна Македонија во последните две години стана извозник на стабилност и демократија. Безбедносните реформи кои беа преземени, како и постојаната работа на унапредување на стабилноста на институциите на системот треба да бидат континуиран напор.

„Охридскиот дијалог“ кој е во организација на Охридската група, Владата на Република Северна Македонија и Атланскиот совет се одржа во текот на изминатите три дена.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Гир: Се надеваме на мошне скоро одржување на првата меѓувладина конференција

Ана Ололовска

Берлин против нови критериуми за Скопје, ЕУ испраќа помош од 120 милиони евра

Ана Ололовска

Димитров: Доаѓаат 120 милиони евра помош од ЕУ за Северна Македонија

А1он

Средба Димитров – Рот: Северна Македонија останува приоритет за германското претстедателство

Ана Ололовска

Димитров во Брисел на средби со Вархеји, Схинас и Рот

Ана Ололовска

Земјите-членки на ЕУ не се договорија да воведат санкции против Белорусија

А1он