Поради магла намалена видливоста на неколку патни правци низ Македонија

Од:

Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови по влажни коловози, на некои повисоки места со остатоци од кашест снег на коловозот, соопштија од Авто мото-сојузот на Македонија.

Од АМСМ додаваат дека поради појава на магла намалена е видливоста кај Страцин до 50 метри, додека од 50 до 100 метри е намалена видливоста на патниот правец Велес–Скопје на Кула.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен, велат од АМСМ и додаваат дека на граничните премини нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде се бележи појава на утринска магла, а исто така зголемена е и можноста од појава на одрони. На осојничавите места коловозите се влажни, па поради ниските температури, карактеристични за вечерните и утринските часови постои можност и од појава на голомразица.

Би можело да ве интересира

Од утре времен сообраќаен режим на булеварот Крсте Мисирков

Казнети над 200 возачи синоќа во Скопје

На Богородица и Табановце се чека околу 30 минути

Татјана Ташкова

На Богородица и Табановце се чека од 30 до 45 минути

Татјана Ташкова

Вчера казнети повеќе од 130 возачи

На Богородица и на Табановце се чека до 45 минути