Полицијата двапати го барала Чавков на неговата адреса, но тој бил во друг стан

Од:

Откако ексдиректорот на БЈБ, Митко Чавков бил пуштен во куќен притвор, на 27 март, истата вечер полицајци од Полициската станица Центар, направиле две контроли во 18 часот и 20.30 минути, и не го нашле на адресата.

„Никој не им отворил врата. Тоа е денот кога Обвинителството подигна обвинение“ рече претседателот на Кривичниот суд, Иван Џолев, на брифинг со новинарите.

Џолев рече дека Чавков самоволно одлучил куќниот притвор да го издржува на друга адреса. Тоа го имале предвид судиите, кога ја донеле одлуката – домашен притвор да му биде заменет со притвор.

Васко Маглешов

Би можело да ве интересира

И за Нинџа се бара помилување, заменик-министерот за правда не се согласува со сите предлози

Кристијан Ландов

Уште неослободен, Русковска бара Јанакиески повторно да оди во притвор

Кристијан Ландов

Ист судија двапати му верува на сведокот Нинџа, кој тврди дека случајно се затекнува на настани каде никој не го видел

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ: Пресудата за „27 април“ покажува дека во Македонија правосудство и суд не постојат

(ВИДЕО) Миланов најави жалба: Нејасно е за што е донесена пресудата, за случувањата на 27 април или за протестите

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Обвинителката Смаќоска: Казните за организаторите на 27 април се многу ниски, судот не смееше да дозволи затворска под 10 години

Кристијан Ландов