Поднесено обвинение за сторена тешка кражба

Од:

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог против 40-годишен скопјанец за сторено кривично дело – Тешка кражба по член 236 став 1 точка 3 во врска со член 45 од Кривичниот законик.

Обвинетиот, како што информираат од ОЈО, во текот на мај и јуни годинава сторил повеќе временски поврзани дејствија што претставуваат повеќекратно остварување на исто дело. Сторителот искористил исти прилики и околности и на дрзок начин одземал туѓи подвижни предмети со намера противправно да ги присвои. Движејќи се со велосипед, се приближувал до оштетените и на разминување со нив им ги кинел од вратот златните ланчиња, по што веднаш се оддалечувал во непознат правец.

Со поднесеното обвинение, обвинителството до судот достави и посебен предлог за продолжување на мерката притвор, бидејќи ценеше дека се исполнети законските основи.

Би можело да ве интересира

Поднесено обвинение за употреба на фалсификувана лична карта

Ана Ололовска

Син украл речиси 85 илјади евра од метална каса на таткото

Ана Ололовска

Романец украл над 5.000 евра од старец во Сплит

А1он

Расветлена кражбата на парите за пензии за пробиштипските пензионери

Ана Ололовска

Уапсен скопјанец со артефакти на граничниот премин „Деве Баир“

Ана Ололовска

Скопјанец обвинет за разбојништво во спортска обложувалница

Ана Ололовска