Почнува исплатата на парична помош од социјална и детска заштита

Од:

Министерството за труд и социјална политика информира дека во тек е исплатата на паричните права од социјална и детска заштита за месец јули. Почнувајќи од денес, 4 август, се врши етапна исплата на гарантирана минимална помош, надоместок заради попреченост, надоместок за помош и нега од друго лице, надоместок на плата за скратено работно време,  додаток за домување и на траен надоместок.

Со цел да се избегне метеж пред банките и да се овозможи поголема заштита на корисниците на парична помош во услови на опасност од вирусот КОВИД-19, исплатата се спроведува во три групи, во филијалите и експозитури на банките,
согласно со утврдениот распоред по азбучен ред, според првата буква од презимето и тоа:

–   4 август (вторник) – А, Б, В, Г, Д, Ѓ, Е, Ж, З, Ѕ;
–   5 август (среда) – И, Ј, К, Л, Љ, М, Н, Њ, О;
–   6 август (четврток) –П, Р С, Т, Ќ, У, Ф, Х, Ц, Ч, Џ, Ш.

Корисниците на парични права коишто поседуваат дебитна картичка ќе можат да подигнат готовина на банкоматите на банките, да ги користат средствата за безготовински плаќања во продажната мрежа или преку електронско и мобилно
банкарство, од денес, 4 август.

Министерството за труд и социјална политика потсетува на обврската за носење лична заштита заради спречување на ширење на коронавирусот. Сите кои ќе подигнуваат пари од банкомати или од филијалите и експозитурите на банките, се
должни да носат каква било форма на заштита којашто ги покрива носот и устата и да одржуваат физичко растојание.

Би можело да ве интересира

МТСП: Старатели ќе отвораат нови трансакциски сметки за дел од корисниците на парични права од социјална заштита со сметки во Еуростандард

Жарко Настоски

УЈП: Исплатени 4.37 милиони евра од МојДДВ за второто тримесечје

Жарко Настоски

Објавена листата на фирми што зеле државна помош, а не им платиле на работниците

Жарко Настоски

Социјалната помош за јуни ќе се исплаќа од 4 август

Жарко Настоски

Банките подготвени за исплата на социјалната и детска заштита

Ана Ололовска

Социјалната помош за мај ќе почне со исплата од втори јуни

А1он