По поројниот дожд во Куманово, екипите на терен, утре седница на Општински штаб за заштита и спасување

По обилните врнежи од дожд во изминатите неколку часа што го зафатија кумановскиот регион на терен се излезени екипи од општината, Регионалниот центар за управување со кризи, СВР Куманово, јавните претпријатија и Територијалната противпожарна единица.

Надлежните ги повикаа граѓаните да ги пријавуваат штетите предизвикани од дождот на дежурниот телефон на 195, а утре со почеток во 10 часот состанок ќе одржи Општинскиот штаб за заштита и спасување на кој ќе бидат донесат заклучоци за понатамошните активности што ќе се преземат по настанатата ситуација.

Попладнево, Куманово го зафати пороен дожд со силен интензитет, при што куќи, подрумски простории и гаражи беа поплавени на повеќе локаци во градот.

Би можело да ве интересира

Пукна стара водоводна цевка во центарот на Куманово, екипите на „Водовод“ на терен

Пороен дожд, град и грмежи во југоисточниот дел на државата и во скопската котлина

Невреме во Куманово – поплавени куќи, подрумски простории и гаражи

Татјана Ташкова

Затекнати три малолетни лица во дискотека во Куманово

Ана Ололовска

Откриени злоупотреби во дом за стари лица во Куманово

Ана Ололовска

Невреме во северозападниот дел на земјата