Петровска: Извештајот на Стејт Департментот е потврда за посветеноста во борбата против корупцијата и криминалот

Од:

Извештајот на Стејт Департментот е последна потврда за напорите на Владата предводена од СДСМ за бескомпромисна борба против корупција и градење силен, независен и ефикасен правосуден систем. Во извештајот на Стејт Депарментот се наведува дека Владата на Северна Македонија демонстрирала поголема почит кон независноста на судството и непристрасност во споредба со претходните години – рече на прес конференција пратеничката на СДСМ, Славјанка Петровска.

„Како одговорна партија, сериозно ги земаме предвид сите забелешки и препораки што произлегуваат од Извештајот на Стејт Департментот. Секако дека постојат области каде што напредокот не е на задоволително ниво, но тоа за нас е дополнителна причина реформскиот процес да продолжи уште позасилено. Факт е дека овој Извештај, како и оној од ГРЕКО, ја нотираат подготвеноста и посветеноста на Владата предводена од СДСМ во градење на независно судство и бескомпромисна борба против корупцијата“ – рече Петровска.

Би можело да ве интересира

Габриел Ескобар нов претставник на Стејт департментот за Западен Балкан

А1он

Извршен кибер напад врз американскиот Стејт департмент

Ана Ололовска

Заменик-државната секретарката на Стејт Департментот Шерман до Заев: Ги поздравуваме вашите заложби, вие сте доверлив партнер на САД

А1он

Стејт департмент за Топ чанел: Го поддржуваме „Отворен Балкан“во согласност со правилата и стандардите на ЕУ

А1он

Инвеститорите бегаат од Албанија – таа е една од најкорумпираните држави во Европа, порачува Стејт департментот

Жарко Настоски

Во Македонија не е тешко да се тера бизнис, ама има многу корупција, вели Стејт департментот

Жарко Настоски