Петкова: Се обидоа да го прикријат насилството над десетмесечно бебе, Тренчовска и директорката да си поднесат оставки

Од:

Министерството за труд и социјална политика на Тренчовска и градинката во Гевгелија првин со молк и обид за прикривање брутално насилство врз десетмесечно бебе, а сега со наводни комисии го релативизираат случајот и купуваат на време. Се со цел да нема политичка одговорност рече на прес конференција пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ Ангелина Петкова.

.

– По неколку дена криење институциите признаа дека се случил инцидентот и го признаа бруталното насилство. Проблемот е затоа што и министерството за труд и социјална политика и од градинката се обидоа да го сокријат настанот Десетмесечното бебе со тешки телесни повреди и хематом на главата, поради повреда завршило во болница, а од градинката во Гевгелија наместо оставки имаме соопштенија потценувачки за јавноста со релативизирање дека се работело за детска игра.

Петков вели дека случајот е јасен и побара одговорните за инцидентот да бидат суспендирани од работа, директорката Елизабета Стоименова да се разреши, да се поднесат соодветни пријави против вработените; оставка од министерката Тренчовска и одговорност за криењето на настанот.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Бруталното убиство на Вања е пораз за цела држава, оставка на Спасовски веднаш

Стоилковски: Судот спротивно на Арсовска, констатира долг кон приватниците

Маркоска: ДПМНЕ да не бега, веднаш да закаже седница на Комисијата за Онкологија

Каевски: Дали вредностите на Енвер Хоџа ќе ги преговара Мицкоски на маса со коалицискиот партнер Левица?

Родители бараат да се постават камери во градинка во Дебар: Сакаме да знаеме како ни се третираат децата

Орце Костов

ВМРО-ДПМНЕ не може да ги достави документите за Онкологија поради штрајкот во Обвинителството

Катерина Ѓуровски