Пет угостителски објекти во Струга не ги почитувале мерките за заштита од Ковид-19

Од:

Пет од осум контролирани угостителски објекти во Струга не ги почитувале одредбите за задолжително растијание меѓу масите и прусуство до четири лица на маса, утврдиле при вчерашната контрола инспектори од Државниот пазарен инспекторат и полициски службеници.

СВР Охрид денеска соопшти дека во еден угостителски објект бил нарушен јавниот ред и мир од страна на четири лица.

– Во еден угостителски објект, лицата А.В.(21), А.В.(25) и Г.В.(25) од струшкото село Велешта и Т.С.(28) од селото Долно Татеши, го нарушиле јавниот ред и мир. Тие се повикани во Полициска станица и по целосно документирање на настанот, против нив како и против одговорните во угостителските објекти, ОВР Струга ќе поднесе соодветни пријави, изјави портпаролот Стефан Димоски.

Димоски посочи дека полицијата ќе продолжи со своите активности со цел доследно спроведување на мерките за заштита и превенција од ширење на корона вирусот и почитување на безбедносните протоколи во угостителски објекти.

Би можело да ве интересира

Запечатена кафеаната во Стајковци која по работното време ги угости  Неделковски, Пандов и Панчевски

Маја Илиевска-Пачемска

Приведени Миленко Неделковски, Александар Пандов и Владимир Панчевски, пред полноќ биле во кафеана во Стајковци

А1он

Во угостителски објект во Куманово затекнати 49 лица кои не ги почитувале мерките за Ковид-19

Ана Ололовска

Обвинителството бара притвор за двајцата тепачи од инцидентот во Трибека

Искра Манојлоска

Детали за тепачката во Трибека: Прво седеле на иста маса, па си размениле боксови

Ландов

Демолиран локал во Скопје, гости се мавале со маси и столици

Искра Манојлоска