Пендаровски во Јегуновце: Сите сме горди на нашите војници, како врховен командант приоритет ќе ми бидат војниците

Од:

Стево Пендаровски, заедничкиот кандидат за претседател на граѓаните и на 30 политички партии, денеска беше на средба со жителите на Јегуновце.

dobivaj vesti na viber

Пендаровски зборуваше за проектите од неговата програма и заложбите како иден врховен командант на македонската Армија.

„Нашата армија е веќе дел од НАТО. Армијата е гарант на суверенитетот, независноста и неповредливоста на територијата на државата. Сите сме горди на нашите војници, тие се најзаслужни за успесите на меѓународните мисии и за поканата која ја добивме за членство во НАТО.

Во мојот мандат како претседател, приоритет ќе биде токму Армијата и положбата на војниците.

Модернизација на Армијата и обезбедување на европски услови за македонските војници се моја обврска“ рече Пендаровски.

Пендаровски додаде дека процесите за модернизација на Армијата се веќе започнати и се обврза во соработка со Министерството за одбрана да ги интензивира.

„Посебен фокус ќе ставам на покачување на платите, домувањето, но и мерките за поддршка на припадниците на армијата по нивното пензионирање од активна служба во армијата. Затоа е многу важно започнатите процеси, напредокот, да ги продолжиме“, додаде Пендаровски.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Пендаровски на пречекот на трофејот на Светското првенство на ФИФА

Ана Ололовска

Пендаровски до Вартоломеј: Целосното заокружување на автокефалноста на Нашата црква е од врвен национален интерес

Катерина Павлова-Николовска

Пендаровски ја поздрави одлуката на Шведска да поднесе барање за членство во НАТО

Ана Ололовска

Средба на претседателот Пендаровски со г.г. Стефан: Разговарано за актуелностите поврзани со решавањето на статусот на МПЦ

Ана Ололовска

ВИДЕО: Пендаровски присуствуваше на воената вежба „Брз одговор 22“ на Криволак

Ана Ололовска

Пендаровски: Само достоинствено, со почитување на правото на самоопределување може да зборуваме за обединета Европа

Катерина Павлова-Николовска