Пендаровски: Поддршка за Украина слободно да го избере патот по кој ќе чекори во иднина

Од:

Целосна поддршка за Украина слободно да го избере патот по кој ќе чекори во иднина. Ако тој пат значи волја и подготвеност за интеграција на земјата и во Европската Унија и во НАТО, тогаш ние, без двоумење, мора да го подржиме изборот на Украина, напиша претседателот на државава Стево Пендаровски на Фејсбук.

Претседателот Пендаровски денеска престојува во работна посета на Тирана, Република Албанија, каде што учествува на Самитот Украина – Југоисточна Европа.

Пендаровски, како што соопшти неговиот кабинет, ќе се обрати на пленарната сесија на Самитот, а ќе оствари и билатерална средба со претседателот на Украина, Володимир Зеленски.

На Самитот Украина – Југоисточна Европа во Тирана, на кој домаќин е албанскиот премиер Еди Рама, а ко-домаќин е украинскиот претседател Володимир Зеленски, своето учество го потврдија претседателите на Република Србија и на Црна Гора, Александар Вучиќ и Јаков Милатовиќ, претседателките на Република Косово и на Република Молдавија, Вјоса Османи Садриу и Маја Санду, премиерот на Република Хрватска, Андреј Пленковиќ, како и претседавачот со Советот на министри на Босна и Херцеговина, Борјана Кришто.

Би можело да ве интересира

Реакција на Изборниот штаб на Пендаровски на изјавата на Дафина Стојановска

Зеленски: Законот за мобилизација содржи важни прашања поврзани со поддршката на армијата

Пендаровски во Кавадарци: Силјановска-Давкова е личен избор на Мицкоски, на 24 април одлучуваме дали државата ќе продолжи напред

Орце Костов

ВИДЕО: Русија жестоко нападна неколку украински градови, најтешко погоден Харков

Катерина Ѓуровски

Украина тврди дека соборила руски хелкоптер, Русите велат сам паднал

Голема победа за двајца руски милијардери, ЕУ мора да им ги укине санкциите

Катерина Ѓуровски