Пендаровски го продолжува препукувањето: Чудно е што Филипче не кажува дека првите контакти за вакцините беа преку мојот кабинет

Од:

Препукувањето меѓу претседателот на државата Стево Пендаровски и министерот за здравство Венко Филипче околу неуспехот да се обезбедат вакцини за масовна имунизација во Македонија продолжи и вечерта, а Пендаровски, кој претходно ја нарече масовната вакцинација на македонските граѓани во Србија изминатиов викенд „срам за државата“, сега вели дека Филипче криел оти првите контакти со светските компании околу набавката на вакцините против Ковид-19, се случиле преку кабинетот на претседателот.

dobivaj vesti na viber

„Во целост се согласувам со изјавата на министерот Филипче дека сликите од Србија изминатиот викенд се израз на солидарност, но, тоа е солидарност која државата Србија ја покажа кон десетина илјади наши граѓани. Меѓутоа, тешко дека тие слики на наши граѓани кои бараат здравствена заштита во странство, откако не ја добија во сопствената земја, се за фалење,“ вели Пендаровски.

„Во однос на процесот на набавка на вакцини, крајно сум зачуден што министерот Филипче свесно не го споменува фактот дека првичните контакти со најголемите фармацевтски компании, кон крајот на декември мината година се направени преку мојот Кабинет и од тогаш до денес како претседател сум активно вклучен преку дипломатските канали во процесот за набавка на вакцините, што инаку е примарна надлежност токму на министерот за здравство,“ додава претседателот во својот најнов одговор кон Филипче.

Би можело да ве интересира

Четворица починати и 619 новозаразени од ковид-19

Горан Наумовски

Десет починати, 600 нови случаи на Ковид-19

Ана Ололовска

Двајца починати и 693 новозаразени од Ковид-19

Горан Наумовски

Центар за граѓански комуникации: Високи ризици од корупција и судир на интереси во набавките за Ковид-19

Катерина Павлова-Николовска

679 нови случаи на Ковид-19, нема починати

Ана Ололовска

Десет починати, 1.233 нови случаи на Ковид-19

Ана Ололовска