Пеколно топло време во наредниот период

Од:

Пеколно топло време, и во наредниот период, велат синоптичарите. Нашето подрачје ќе биде под влијание на висок воздушен притисок кој ќе услови и натаму стабилно и суво време, а температурите повторно ќе бидат во пораст.

Утринските температури во Македонија денеска ќе се движат од 8 до 19 степени, а максималните дневни температури ќе достигнат 35 степени. УВ индекс 8.

Граѓаните, особено постарите, децата, бремените жени и болните, за време на топлотниот бран треба да избегнуваат излегување во текот на најжешките дел од денот, од 10 до 17 часа.

Треба да се избегнуваат и напорни физички активности, да се лади телото со туширање или капење во млака вода, да се пијат доволно течности, и да избегнува алкохол и пијалоци со премногу кофеин и шеќер.

Се препорачува светла облека изработени од природни материјали, заштита со шапка или капа и очила за сонце.

Би можело да ве интересира

Сончево и натпросечно топло со температура до 43 степени

Ана Ололовска

Многу топло време со високи температури до 6 август, долж Повардарието над 42 степени

Ана Ололовска

Температури во портокалова фаза, да се почитуваат препораките за заштита на здравјето

Ана Ололовска

Многу топло време и во следните денови, во понеделник благо опаѓање на температурите

Ана Ололовска

Портокалов метео-аларм, Владата со препораки за заштита

Ана Ололовска

Сончево и многу топло со северозападен ветер

Ана Ололовска

Leave a Comment

5 × two =