ВИДЕО: Пазарниот инспекторат ќе стражари во Охрид и Маврово за новогодишната ноќ

Од:

Секаде ќе има контроли, тоа ви гарантирам, вели директорот на Државниот пазарен инспекторат, Стојко Пауновски, одговарајќи на прашањето дали ќе се контролира состојбата во Охрид и Маврово за новогодишните празници.

„Во секој град имаме одделенија каде што имаме и вработени инспектори, секаде имаме дежурни екипи кои заедно со полицијата ќе делуваат таму каде што има неправилности и непочитување на протоколите, пречекорување на работно време и групирања“, вели Пауновски.

Државниот пазарен инспекторат ќе врши контроли и на 31 декември и први јануари.

Пауновски вели дека во најголем дел, инспекторите самите одредуваат места за контрола, но им се заблагодари и на совесните граѓани кои ги пријавуваат прекршителите.

Би можело да ве интересира

342 нови случаи на Ковид-19, седум починати

Катерина Павлова-Николовска

7.616 лица досега починаа од Ковид-19 во земјава

ССНМ: Дури 70 отсто од медиумските работници известуваат од кризи без осигурување во случај на повреда

А1он

69% од позитивните со Ковид 19 и 79% од починатите се невакцинирани

А1он

342 нови случаи на Ковид-19, седум починати лица

Ана Ололовска

Предусловите за влез во Грција продолжени за уште една седмица

Ана Ололовска