Отворено 20-то издание на фестивалот „Ристо Шишков“

Од:
Започна јубилејното дваесето издание на фестивалот „Ристо Шишков“ во Струмица.

Со откривање на биста со ликот на бардот на македонското глумиште, Ристо Шишков, започна годинашниов фестивал на кој ќе бидат изведени 15 претстави.

Бистата е поставена пред центарот за култура „Антон Панов“, местото каде во изминатите дваесет години актерите од домашните и странските театри се натпреваруваа за единствената награда за високи актерски достигнувања.

Фестивалот за отворен го прогласи градоначалникот на општина Струмица Зоран Заев.

Би можело да ве интересира

Десет држави дел од првото издание на онлајн фестивалот „Театарски европски алтернативи”

Ана Ололовска

„Крекање” и „+ 18“ се најдобрите претстави на 15. издание на „Скупи фестивал“

Ана Ололовска

Боби Ѓошиќ назначен за в.д. директор на Центарот за култура во Струмица

А1он

Заврши 4-тото издание на фестивалот на светлина – Skopje Light Art District

Во фирма во Струмица пронајдени 330 килограми режан тутун без бандерола

А1он

МНТ наскоро со нова премиера – „Работи за кои не зборуваме“

Ана Ололовска

Leave a Comment

eighteen + 6 =