Осомничените за убиството на Вања Ѓорчевска донесени во Кривичниот суд

Од:

Тројцата осомничени за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски донесени во Кривичниот суд, каде судија на претходна постапка треба да одлучи дали ќе им биде одредена нова мерка притвор.

Освен нив, во судот е донесен и таткото на Вања, осомничен дека на бегалецот Љупчо Палевски – Палчо му ја кажувал рутата на неговата ќерка.

Новите барања за притвор доаѓаат откако обвинителството и официјално отвори истрага против нив, со што може да бара мерка притвор подолга од 48 часа.

Во меѓувреме, обвинителите бараат и притвор за уште едно лице, осомничено за делото помагање, односно дека со своето возило го носело Палевски во Бугарија, а потоа и во Турција.

Би можело да ве интересира

Српската полиција го ликвидира двојниот убиец во село кај Мајданпек

Предраг Петровиќ

Почина бизнисменот Чедо Радомировиќ, им подлегна на повредите откако беше пронајден кај Орман

Предраг Петровиќ

Грозоморно убиство ја потресе Велика Британија: Со нож е убиен е 14-годишно девојче

Пронајден е осомничениот за убиството на сопругата и двете ќерки на коментатор на Би-Би-Си

Убиецот од Лондон со самострел уби мајка и две ќерки, третата ќерка случајно не била дома

Горан Наумовски

Сопругата и ќерките на познат новинар на Би-Би-Си убиени во напад во Лондон: Потрагата по напаѓачот се уште трае

Горан Наумовски