Основно училиште од Велес со двајца директори, еден назначен од министер, еден од градоначалник

Од:

Двајца наставници од основното училиште „Блаже Конески“ од Велес во текот на денешниот ден добиле решенија за директори, едниот од градоначалникот Марко Колев, другиот од министерот за образование Јетон Шаќири, дознава „А1он“.

Градоначалникот на Велес, Марко Колев изготвил решение за назначување на в.д. директор откако од просветниот и општинскиот инспектор биле утврдени неправилности во постапката за именување на директор на истото училиште.

Но исто така и министерот Шаќири изготвил свое решение.

„Министерот според оваа постапка се поставил над Законот за основно образование и надвор од неговата надлежност поставил негов директор игнорирајќи ги записниците од инспекторите. Според истиот закон надлежен орган за назначување на директор или в.д директор е градоначалникот, но не и министерот. Очигледно е дека има прекршување на законите во поглед на надлежностите, но дали некој ќе реагира“, велат извори за „А1он“.

Министерот за образование постапувал во сличен случај во средното училиште „Димитрија Чуповски“ од Велес. Таму најпрвиин ги одземал ингеренциите од градот за хемиското училиште и потоа назначил в.д. директор, но во случајот со основното училиште „Блаже Конески“ не бил испочитуван законот.

Би можело да ве интересира

Шаќири: Ќе бидат прифатени барањата на матурантите што имаат законска основа

Горан Наумовски

Шаќири: Фокусирани сме на дигитализација на услугите кои ги нуди образовниот систем

18 години затвор за пијаниот возач кој уби 11-годишно девојче на пешачки во Велес

Анита Петровска Рајковиќ

Велешанец изгоре во пожар во сопствената куќа

Шаќири: Има нерешени проблеми, но работиме во најбрз рок да почне реконструкцијата на студентските домови

Шаќири: Некои училишта не проверуваат мејл во моментот кога заканите за бомби се испраќаат, дојавите се испраќаат во една група

Орце Костов