Османи: Претседателството ќе донесе одлука деновиве

Од:

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети со потпретседателите и членовите на раководството разговара за понудата која ја добија од СДСМ за нова Влада.

Партискиот портпарол, Бујар Османи рече дека претседателството овие денови ќе донесе одлука за тоа дали ќе формира Влада со Социјалдемократскиот сојуз на Македонија.

– Централното претседателство ќе се свика тогаш кога ќе имаме материјал по однос на прашањата кои ДУИ ги има поставено како услови без кои не се може, а еден од нив е и законот за официјална употреба на Албанскиот јазик. Предлогот на ДУИ не е почетна позиција за преговори, рече Османи

Претходно, ДУИ до СДСМ испрати предлог закон за употреба на јазиците, бидејќи како што рекоа од таму, не биле задоволни од предлогот кој Заев го достави до нив.

Иако од другите албански партии потписнички на Албанската платформа кажаа дека ќе ги дадат потписите за лидерот на СДСМ, Зоран Заев да го добие мандатот, а потоа да предовараат за Влада, од ДУИ истакнаа дека очекуваат прво предовори и јасни ставови, а потоа потписи.

Би можело да ве интересира

Адеми: Албанската опозиција да биде конструктивна за да се изнајде решение за законот за државјанство

Ана Ололовска

Османи: Односите со Бугарија на најниско ниво

Бектеши: Албанската опозиција не ја прифати средбата, нивната цел е да блокираат

Ана Ололовска

Османи: Постојаното одложување на почетокот на преговорите е неодржливо

Катерина Павлова-Николовска

Османи: Северна Македонија ги дели истите вредности со сојузниците

Османи во Брисел се сретна со американскиот државен секретар Блинкен

Жарко Настоски