Османи му честиташе на новоизбраниот косовски премиер Хоти за изборот на новата Влада

Од:

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи оствари телефонски разговор со новоизбраниот косовски премиер, Авдула Хоти,при што упати честитки за изборот на новата Влада.

“Во овие сложени времиња на заканата од пандемијата КОВИД-19, ова се добри вести кои навестуваат политичка стабилност, не само за Косово, туку и за целиот регион. Дозволете во името на Владата на Република Северна Македонија да Ви честитам на изборот со надеж дека заедно, како непосредни соседи, ќе продолжиме во изградбата на пријателски односи, во насока на исполнување на нашата заедничка цел, Европската интеграција на двете земји и воошто на целиот регион” – рече Османи.

Би можело да ве интересира

Рама: Вучиќ може да оди и на Месечината, но на крај сепак ќе седне со легитимните власти на суверено Косово

А1он

Хоти и Рама на средбата во Тирана се договорија за три стратешки проекти

А1он

Ветераните на ОВК организираат протест против Специјалниот суд за воени злосторства

А1он

Во Косово 79 новозаразени со Ковид-19

А1он

Харадинај смета дека Меркел ги познава потребите на Косово

Ана Ололовска

Косово со нови мерки за заштита од Ковид-19, се враќа самоизолацијата во случаите на контакт со заразен

Ана Ололовска