Османи формира работна група за приклучување на Македонија кон програмата на САД за укинување на визите

Од:

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска информира дека формирал работна група во рамки на Министерството, што има за задача да работи на приклучувањето на Македонија кон Visa Waiver Програмата на САД.

– Процесот за укинување визи за нашите државјани за влез во САД е долгорочен и комплексен процес, но со оглед на нашите заложби за зајакнување на постоечкото сојузништво, создадени се условите да го започнеме овој процес. Најголема потврда за тоа е приклучувањето на нашата земја кон НАТО Алијансата, но и напредокот постигнат на полето на безбедноста, како надополнување на нашето стратешко партнерство со САД, напиша Османи на Фејсбук.

Тој додаде дека успешното завршување на овој процес налага долгорочна и посветена работа, а постигнувањето на оваа цел ќе биде од бенефит за државјаните на двете пријателски земји.

– Дополнително тоа ќе создаде значителен позитивен ефект на економската соработка, демократскиот просперитет и развој, но сметаме дека и генерално ќе има позитивно влијание врз целиот регион. Ваквиот чекор е уште една потврда за посветеноста на Република Северна Македонија за градење стабилни билатерални односи со САД и зајакнување на нашето стратешко партнерство, наведува шефот на дипломатијата во објавата на Фејсбук.

Би можело да ве интересира

Османи дел од состанокот на Северноатланскиот совет на НАТО во Рига

А1он

Телата на загинатите во автобуската несреќа ќе бидат пренесени авионски во петок

А1он

Османи: Историски најголем буџет за дипломатијата

Ана Ололовска

Османи: Добрите односи со Бугарија немаат алтернатива, ќе бараме решение

А1он

Османи: Истрагата за автобуската несреќа е врвен приоритет за бугарското Обвинителство, идентификацијата ќе трае најмалку седум дена

А1он

По серијата киднапирања кинески државјани во Африка, Пекинг предупредува да не се патува во ризични области

Ана Ололовска