Околу 100 доброволци, 102 полицајци, хеликоптер, дронови и кучиња го бараат исчезнатиот Петар во мариовско

Од:

Доброволци не само од локално население туку од различни градови од државава се вклучиле во потрагата по десетгодишниот Петар Џобоски откако неговиот татко во петокот пријави дека исчезнал од дворот во мариовското село Врпско. По Петар се трага трет ден, а снегот од викендов дополнително ја отежнал работата на трагачите.

„Во потрагата се вклучени 102 полицајци и уште околу 100 луѓе, доброволци, меѓу кои се локалното население, но и луѓе од други градови, ловџии, пожарникари од Прилеп и спасители од ’Златоврв’. По исчезнатото дете МВР трага и со хеликоптер, со дронови и со кучиња. Ова се збирни податоци со кои располагаме во моментов“, велат од Министерството за внатрешни работи за „А1он“.

Покрај служените дронови на МВР, многумина граѓани и фирми понудија да ги отстапат нивните дронови за потребите на трагачите, а постојано се пријавуваат и доброволци.

Поради големиот интерес на граѓани кои сакаат да се вклучат во потрагата, МВР попладнево апелираше сите доброволци да се јават на телефонскиот број на дежурната служба во селото Витолиште, 071/268-594 каде ќе добијат насоки како да помогнат.

Од МВР известија дека потрагата продолжува интензивно и нагласија секој што има каква било информација која би помогнала за пронаоѓање на Петар, да ја сподели со полицијата.

Би можело да ве интересира

Командири му платиле по 2.000 евра на затвореник кој ги измамил ветувајќи им унапредување: Вонреден надзор во Идризово

Орце Костов

Контроли во угостителски објекти: Се точи алкохол на малолетници, пронајдена марихуана

А1он

Претрес во Куманово, пронајдена дрога, приведено едно лице

А1он

20 санкционирани возачи под дејство на алкохол на територија на СВР Тетово

Предраг Петровиќ

Педофил нападнал три годишно дете во Дебар маало, успеал да го соблече пред мајката да повика полиција

А1он

Охриѓанец ја истепал сопругата за која имал забрана за приближување

Катерина Ѓуровски