ОЈО вложи жалба против одлуката за замена на мерките за обезбедување во предметот „Ласкарци“

Од:

Oсновното јавно обвинителство Скопје вложи жалба на Решението од Кривичниот совет на Основниот кривичен суд Скопје со кое мерката притвор за две лица обвинети во предметот за сообраќајната несреќа на автобусот на „Дурмо турс“ е заменета со гаранција и определени мерки на претпазливост.

-Решението на судот се однесува на возачот на автобусот обвинет за кривично дело – тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот од чл.300 вв чл.297 ст.1 и на раководителот на станицата за технички преглед обвинет за кривично дело – тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот од чл.300 вв чл.299 од Кривичниот законик, соопшти Јавното обвинителство.

Обвинителството во поднесената жалба истакнува дека и натаму постои опасност од бегство на обвинетите како основ за притворска мерка и дека ниту една друга мерка не е доволна гаранција за обезбедување на нивното присуство во текот на кривичната постапка.

Би можело да ве интересира

Европа апелира на донесување на законот за ЈО, власта вели дека опозицијата нема слух за тоа, а тие пак бараат преговори

Ана Ололовска

ОЈО: Истрага за обид за убиство во Чајлане

Ана Ололовска

Постигнати спогодби со четири лица за несовесно работење во служба и со едно лице за бесправно градење

ОЈО отвори истрага за осум лица осомничени за злоупотреба на својата положба и овластување

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Јовески: Поединечно ќе се оценува работата на секој јавен обвинител

Искра Манојлоска

ВИДЕО: „Да умреш каде што седиш“, тензично рочиште за несреќата кај Ласкарци

Искра Манојлоска