Охридски погребник продал гробови, а парите си ги ставил во џеб

Од:

Вработен на охридските градски гробишта измамил двајца жители на градот, откако им продал две гробни места, продажбата не ја евидентирал, а парите си ги ставил во џеб, соопшти полицијата.

„СВР Охрид поднесе кривична пријава против Н.С.(52) од Охрид поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „несовесно работење“. Пријавениот во својство на службено лице вработено во ЈП„Градски гробишта“-Охрид, по склучување на два договори за купување на гробни места издал службена каса-прими документ и фискални сметки, а потоа свесно не го завел лицето како сопственик на гробните места во службените евиденции.

Фискалните сметки ги сторнирал, каса-прими документот го прикрил, а парите не ги предал во службената благајна и противправно ги присвоил за себе, со што нанел штета на Јавното претпријатеие во износ од 92.000 денари, се вели во полициското соопштение.

Би можело да ве интересира

Судот определи мерка притвор за обвинетиот во случајот со измамата при купопродажба на станови

А1он

Бочварски: Со анексот само се продолжува рокот за изградба на автопатот Кичево – Охрид, нема дополнителни трошоци

А1он

Во Охрид се промовира проектот „Една точка за услуги“

А1он

ВИДЕО: Охридските угостителски објекти останаа полупразни по новите ковид мерки

Кристијан Ландов

Влада: До крај на 2023 треба да завршат работите на автопатот Кичево – Охрид

А1он

Пешак загина во сообраќајка на стариот пат Охрид – Струга

А1он