(ВИДЕО) Меџити: Груби и Османи имаат најслаби резултати во Владата, поради нив расте рејтингот на опозицијата

Од:

Нашите забелешки не беа разгледани во партијата и затоа се обраќаме директно на членството преку медиумите, истакна Изет Меџити, предводник на огнената група во ДУИ која го изрази незадоволството од работењето на своите министри во Владата.

– Од владата бараме одговорност за неефикасното работење. Артан Груби и Бујар Османи ги имаат најслабите резултати во Владата и првпат рејтингот на албанската позиција го надмина рејтингот на ДУИ – рече Меџити.

Во огнената група во Демократската унија за интеграција (ДУИ) се пратеникот Изет Меџити, градоначалниците на општина Сарај и на Чаир, Блерим Беџети и Висар Ганиу, како и Муса Џафери.

Во новото претседателство што го предложи Ахмети, беа избрани и членовите на ова група кои неодамна изразија незадоволство од работата на владата, особено од вицепремиерот Артан Груби.

Од оваа група за потпретседател на ДУИ беше избран Изет Меџити, а Блерим Беџети беше избран за организациски секретар.

Би можело да ве интересира

Почна седницата на Централното претседателство на ДУИ

„Огнената група“ објави листа на разрешени функционери

Горан Наумовски

ДУИ: Има европско ориентирани пратеници во редовите на ВМРО-ДПМНЕ

(ВИДЕО) Груби: Чаир е на Али Ахмети и на ДУИ

Горан Наумовски

Меџити не добил покана за митингот на ДУИ во Чаир, вели дека му наликува повеќе на концерт

Горан Наумовски

ВИДЕО: Али Ахмети и познатиот косовски пејач Илир Шаќири пеат патриотска песна

Ана Ололовска