Огинар: Најостро го осудувам неморалното и неоправдано исклучување на Кекеновски од ВМРО-ДПМНЕ

Од:

Повод за реакцијата на проф. Нестор Огинар, Македонец, кој живее во САД е исклучувањето на Јове Кекеновски од партијата ВМРО-ДПМНЕ.

Еве што пишува Огинар:

nestorOginar

Како прв задграничен претставник на партијата ВМРО-ДПМНЕ на Северно Американскиот континент најостро го осудувам неморалното, неоправдано и против статутарно исклучување на Јове Кекеновски од партијата.

Го повикувам широкото партиско членство да застане во одбрана на угледот и демократските принципи загарантирани со статутот на партијата. Не смееме да заборавиме дека исклучување на еден од основачите на партијата не смее да се случи без соодветна процедура со која и се дава можност на личноста да ги објасни своите ставови. Подсетувам дека уште на Струмичкиот Конгрес на партијата во 1998 година од јавна говорница се спротивставив и предупредив за можните последици од набрзина договорената коалиција со тогаш ново формиранота партија ДА. Денес, за жал, сме сведоци на темната сенка на хегемонот на ДА во највисоките тела на првата државотворна партија на возобновената Македонска држава.

На нас, слободоумните патриоти, останува да го браниме угледот на партијата и да ги негуваме демократските принципи во нашето општество без кои немаме иднина.

Професор Нестор Огинар, Њу Уорк

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Единствена Македонија: На 15 јули ќе завршиме со предавствата и бандитизмот на ВМРО ДПМНЕ и СДСМ

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Кекеновски: Укинување на имунитетот на носителите на јавни функции

Ана Ололовска

Кекеновски: На државата не и требаат пратеници кои ќе стискаат зелено и црвено копче по директиви

Ана Ололовска

Кекеновски: Да се воведе кризна состојба во целата држава и да се одложат изборите

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Бачев, Кекеновски и „Тврдокорни“ со здружени сили ќе бараат гласови на изборите

Искра Манојлоска

Кекеновски: Како тоа никогаш Северна секогаш Македонија, a Мицкоски не го спречи Преспанскиот договор

Татјана Ташкова

Leave a Comment

12 − 8 =