Официјално е постигната коалиција меѓу Алијансата за Албанците и Алтернатива

Од:

Алијансата за Албанците и Алтернатива заедничко ќе настапат на предвремените парламентарни избори закажани за 12 април.

Преку едно јавно обраќање лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, потврди дека од страна Африм Гаши, претседател на политичката партија Алтернатива, добиле писмена согласност за предизборна коалиција за изборите на 12 април.

За жал одговор од другите партии немаме. Од овој момент ние имаме предсогласност за коалиција за 12 април.

Враќање назад веќе нема. Како претседател на Алијансата за Албанците, Ве информирам дека ние со Алтернатива ќе имаме коалиција.

Во меѓувреме ние остануваме отворени за сите други странки кои се заинтересирани за да го засилат и соединат албанскиот глас и да ја максмимализират албанската понуда во изборите на 12 април, но и во период после 12 април, изјави Села.

Би можело да ве интересира

Алијанса за Албанците: Продолжува старата традиција на демонстрирање сила од коалицијата СДСМ-ДУИ

Ландов

(ВИДЕО) АлтернАтивА: Општина Тетово реализира милионски бизниси со антиевропски лица

Ана Ололовска

(ВИДЕО) АлтернАтивА: Наставата да започне во јануари 2021 година

Ана Ололовска

Села и Гаши: Оваа Влада е нелегитимна и ќе биде со краток рок

Габриела Димковиќ-Мишевска

Алијанса за Албанците и Алтернатива: Оваа влада е измамничка и нелегитимна

А1он

„Газета експрес“: Членови на Алијансата за Албанците ќе формираат Самоопределување во Северна Македонија

Ана Ололовска