Одземена дозволата за работа на А2 Телевизија

Од:

Одземена дозволата за работа на А2 Телевизија. Ова го одлучи мнозинството во Советот за радиодифузија.

По жестока расправија, со 11 гласа „за“ и 4 „против“, беше донесена одлуката.

Како еден од главните аргументи на дел од членовите на Советот е неисполнување на програмскиот формат со кој и била дадена дозволата за радиодифузна дејност на А2 Телевизија.

Според дел од членовите, исто така било спорно известувањето кое до нив го испратил стечајниот управник на А2 Телевизија, Ацо Петров, во кое тој тврди, дека од него како привремен стечаен управител, не е побарана дозвола за проектите кои се емитуваат во моментов.

Залудни беа напорите на членовите кои гласаа „против“ да ги убедат своите колеги од Советот, дека не треба да се одземе дозволата.

Според Стојан Наумов, член на Советот, ова тело од своето постоење па се досега нема одземено дозвола, поради неисполнување на програмскиот формат. Тој ги праша колегите, дали историјата треба да почне да се пишува со овој состав на Советот и за прв пат да се одземе дозволата поради вакво прекршување.

Работата на Советот не е по секоја цена да затвори медиуми, рече тој.

Дел од членовите посочија дека постојат други национални телевизии кои не го почитуваат програмскиот формат, посочувајќи дека една од нив, во текот на минатата недела емитувала девет часа, странска програма. Прашаа дали и овие медиуми ќе бидат затворени поради тоа?

Телевизијата А2 има право на жалба, пред Управен суд, но правото на жалба не го одложува извршувањето. Што значи дека денеска ќе биде испратено известување до сите кабелски оператори да го прекинат сигналот на Телевизијата.

Би можело да ве интересира

Проект Пегаз: Новинари, политичари, бизнисмени, активисти на листата за следење преку шпионски софтвер

Вархеји: Медиумскиот амбиент на Балканот мора да се менува

Жарко Настоски

Новинарите реагираат на најавите за владини реклами во медиумите: Лага е дека ние сме го барале тоа

Жарко Настоски

Владата ќе основа медиумски фонд за проекти од јавен интерес

Жарко Настоски

„Репортери без граници“: Македонија две места погоре на листата, критики за државните реклами во медиумите

Жарко Настоски

Репортери без граници: Културата на неказнивост продолжува во С.Македонија

Ана Ололовска

35 comments

ana 13/06/2012 - 12:22 at 12:22

aco petrov da crkne od sida

Reply
A 13/06/2012 - 12:36 at 12:36

Ocekuvano…
Pa zarem mislevte deka ke ja ostavat A2 da raboti so tolku jaki novinari? Te molam…
Sega se ceka na vas A1on… Pustete programa da imame sto da gledame, stanuva tesno!

Reply
sasohugo 13/06/2012 - 12:37 at 12:37

a2 vo poslednive 6 godini nemala 6 minuti prekin vo emituvajneto na satelit.
prvo na 62E i 1W,potoa na 18W i 1w, pa samo na 18W
i vo uslovi na stecaj nemaat izostanato ni 5 minuti.(cenata mesecno e 8-15000 evra)
A za formatot pa kako ne mu e sram.vo koi uslovi ocekuvaat da se isspolni???
duri i tapetite od zidovite vi gi izvadija .
koga e sednicata za AB kanal – na koj satelit emituvaat???dozvolata im e za satelitsko emituvajne ili za iptv???
koga e za BOM,K-15 JNTV play tv – na koj nacin emituvaat tie vo makedonija???kaj se smesteni???
za sa sitel3 5+ 24 vesti??? na koj nacin se na satelit tie – vo tv paket (total tv)
na koj nacin moze da se prevzeme nivniot signal???
kaj e tuka sovetot

http://img708.imageshack.us/img708/6183/a218w.jpg

Reply
sasohugo 13/06/2012 - 12:43 at 12:43

додека трае жалбата мој совет
сменете го бимот или мојчноста на сателит
или променете сателит (1w ili 23,5E)
има голема публика пред сателитските приемници

Reply
Златко 13/06/2012 - 12:58 at 12:58

А2 знаеше дека ќе биде прекината, и покрај тоа сепак пронајде дупка во правниот систем и почна да емитува програма се разбира од инает, за денес да се жалат дека некој ја прекинал. Судбината на А1 и А2 сите ја знаеме може да се жалат на човекот кој денес е зад решетки зашто тој и само тој ги донесе до ова дереџе!!

Reply
sanja 13/06/2012 - 13:00 at 13:00

Nisto novo za a2 se zneese od damna deka koga togas ke ja zamolcat po sekoja cena
Demokratija samo mislena imenka stana…
Kaj nas mozi da raboti nesto samo ako ima amin se znae od kogo …
Jas vikam koga togas ke mu vrati gospoda na ti sto zaluzuvaat …
Krajno bezobrazno i nisko…

Vo tursko bilo podobro ..

Si baravme i si dobivme …

Reply
trpe 13/06/2012 - 13:03 at 13:03

Kakof format ne e ispolnet grevovi niedni. Trkaloto nema zastanato pa taka i vas ke ve stigne. Pa lugeto najposteno i so site problemi sto im gi sozdadovte pocnaa da odat po nagorna linija. Neli ste za vrabotuvanja vo ovaa kriza , neli protezirate sloboda na mediumi … Zarem mislite deka ovaa drzava vasite i samo vasite dedovci ja sozdadoa pa da ja tretirate kako vasa privatna firma. Pa uste toj Aco ne bil prasan, sto e toj “tako na televizijata” sto drug makotrpno ja sozdal. Pa sto ne ima i toj odgovornost pa da ja zabrza rabotata po sudovite za da im se odblokira smetkata i lugeto da gi vidime vo normalni uslovi kolku znaat. Zalosni stanavte, go porobivte Makedonecot, no nema da ve trpi 5 veka , potoa ne sum siguren deka ke postoi medium koi ke objavi deka skapuvate po zatvorite . TRKALOTO VRTI

Reply
ivan 13/06/2012 - 13:08 at 13:08

grom da gi udri SRD

Reply
dime 13/06/2012 - 15:28 at 15:28

Aco petrov i gruevski neka crknat samot televizii zatvaraat i toj gruevski gomnar neviden neka ide neka nauci r da kaze pa posle naka zatvora televizii samo smrt za niv i za srd i za gruevski i ostaj televiziite on gradi spomenici muzieii nepotrebni raboti namesto da pomogne na lugeto sto nemaat rabota da gi vraboti da gi nahrani i im obezbedi dom na bezdomnicite sto spijat po ulici on spomenici mostovi trista gluposti zatoa narednite izbori razmislete za koj glasate pozz

Reply
Redoven 13/06/2012 - 13:10 at 13:10

Trpenie Spasenie, ke im dojde i na niv crni petok., Ne se sekirajte i a1 i a2 i spic i vreme i koha i hedis i sve ostanato ke se vrati eden den. Zarem na ovoj rezim nema da mu dojde krajot? kraj dosol na aleksandar i na kojznae koj ta na niv nema da im dojde ke vidime toa :D pozdrav A1On

Reply
Angela 13/06/2012 - 13:11 at 13:11

До кога власта ќе затвора телевизии кои ја кажуваат вистината?

Reply
Aleksandar 13/06/2012 - 13:21 at 13:21

tesko e covek da se iznenadi vo makedonija u denesno vreme. sve odnapred si znaeme sto ke bide, kako ke bide. megju toa, nema nikakva politicka pozadina vo seto toa sto se slucuva, ocigledno site vidoviti sme stanale poslednive nekolku godini

Reply
marjan 13/06/2012 - 13:30 at 13:30

starv im e.. idat izbori .. hahah lele majko kakva diktatura lelelele . hitler moze voda da mu nosi

Reply
СИГМА 13/06/2012 - 13:37 at 13:37

Додека ги има слепи и злобни како Златко ќе си царува и господари Груевски,ќе пустоши,уништува се Македонско од деда и прадеда нам оставено.Многу предавници,злобници,кодоши видела оваа напатена Македонска земја ама и на това наскоро ќе му дојди крајот.Шутка со душа ги чека.И сигурно наскоро ќе ги дочека.А стечајниот уште сега додека се поефтини ортомчињата подобро одма да си купи.

Reply
A1 & A2 Forever 13/06/2012 - 13:45 at 13:45

До кога диктаторите ќе си играат со оган?!

Reply
otpor.log.ph 13/06/2012 - 13:48 at 13:48

Аман од оваа и ваква власт! Кој ѓавол ме тераше да ги гласам! Тоа ми била најголемата глупост во животот…

Reply
А1 & А2 Forever 13/06/2012 - 13:52 at 13:52

До кога диктаторите ќе си играат со оган?!

http://vistinometar.org/

Позз до А1

Reply
А1 & А2 Засекогаш 13/06/2012 - 14:00 at 14:00

До кога диктаторите ќе си играат со оган?!

Позз до А1

Reply
А1 13/06/2012 - 14:05 at 14:05

До кога диктаторите ќе си играат со оган?!

Позз А1

Reply
toni 13/06/2012 - 14:10 at 14:10

Site gi glasavme, no ne za ovaa programa vo 100 cekori. Ova e vojna ,ova e spirala sto ne i se gleda krajot.
Koj li ke ne izvestuva koga niv ke gi nosat vo sutka. Koj nivni medium ocekuva da ostane vo eter, svesni li se kade ne odnesoa. Pa mislat li tie sto dignaa raka za vakva glupost deka utre samo mirno ke se povlecat i se ke se zaboravi. Svesni li se kakov revolt sozdavaat , a deka toa nekoj ke go plati. Kako partiski neopredelen i kako gledac ova kaj mene sozdava revolt i pokazuva deka vo ovaa zaednica ne sme site ednakvi pred zakonite …

Reply
sasohugo 13/06/2012 - 15:31 at 15:31

зошто ја прекинавте програмата???
никој не може да ве исклучи од сателит!!!
можат само на кабелските да им забранат да ве реемитуваат
истиот случај беше со БК пред неколку години

Reply
db 13/06/2012 - 16:10 at 16:10

Pa celta na DPMNE e da nema drugi televizii osven televiziite na glasnogovornicite na upropastenata i korumpirana vlast, na celo so pastirot. Zalna e drzavata vo koja Latas, Janko buirekot i onoj drugiot ne mozam ime da mu se setam krojat politika… GOTOVI SE, i zatoa treba da bidat porazeni za sekogash na smednive izbori…

Reply
Do Narodot 13/06/2012 - 19:06 at 19:06

Едно не ми е јасно, Како можевте да гласате за оваа партија кога и сите знаеме во 2001 год ни донесоа меѓуетничка војна. Во истиот тој мандат ја продадоа ОКТА, Телеком и ред други фирми!
Ајде сето тоа е минато, сега не гушат со споменици а се гордеат со Македонија, спомениците ги направија во скопје а другите градови ги запоставија, ајде и низ тоа да им прогледаме низ прсти.
Замислете народе колку луге денес немаат леб да денес да си каснат како луге како нормална фамилија, замислете колку хендикипирани лица немаат доволно лекови за да преживуваат, од кој месечните примања им се само 2000 денари. Ставете си прст на глава размислете што сте направиле. Најжално е што хендикипираните лица немаат никакви услови за живот ама важно имаме споменици во скопје, На еден активист од вмро му поставувам прашање како можете споменици да градите а некој да сврзува крај со крај со само 2000 денари исто и за Хендикипираните му поставив прашање. човекот ми одговори: Па подобро да ги гледам спомениците него оние што крадат јас на тоа му одговарам, а зошто не се затворени тие што краделе кој е затворен, немаше да ми даде одговор и ми реше ама Бранко е крив. он ја упропасти Македонија! значи проблемот е во нас НАРОДОТ доста трпиме дајте да излеземе НАРОДЕ ДОСТА седиме на компјутер и коментираме дајте да се собереме и лом да се направи со овааа Блада нека и дојде крајт нејзе а не на А1-А2 Телевизија! Додека сме овца за стрижење ке не стрижи пастирот Гујо!

Reply
Златко 13/06/2012 - 19:37 at 19:37

СИГМА за разлика од тебе некој не размислува со главата на (РУЖАТА) !!! Реалноста и вистината знам дека боли но таа е очигледна. Знаеме кој ги водеше медиумите и знаеме кој ги донесе до овој момент, затоа и денес е таму кај што му е местото!! Ете целава екипа од овие два медиума нека создатат нов медиум кој навидум ќе нема никаква врска со А1 и А.2, Никој не им пречи, што сте се запнале со предмет кој правно е одамна завршен !!!! Ништо тука не е ново се што значеше имот на фамилија Рамковски падна под стечај, а за криминалот на осудената фамилија несум виновен јас . Сето ова добро го знаеше и А2 затоа и напишав дека има пронајдено дупка во правниот систем и намерно влезе во некаква си шема колку да крене повторно прашина дека некој некого затвора иако како што кажав судбината се знаеше од моментот кога фамилијата се прогласи за виновна!!! А Груевски ќе царува се додека спасители гледаш и ги промовираш се разбира по наредба на штабот од кој доаѓаш суштества кои ја упропастија Македонија и економски и дипломатски и секој нормален и искрен Македонец не би ги погледнал а не пак да избере некој од нив кој со себе носат огромен багаж на одговорност , впрочем изборите јасно ја кажуваат одбивноста кон овие суштества како (БЦ , Фрчко, Макрадулчето и се разбира од вашите омилени квази новинари како Геровски елита која Македонскиот народ никогаш нема да ја заборавии!!!!

Reply
slobodan 13/06/2012 - 20:23 at 20:23

zosto ina pravia na a2 da ja nema po koj osnov zatvara kriticki mediumkako sto ssea1 ia2 ve molam od imimeto na site gragani da ja ima aa1on pozdrav i izdrzete sovas sme ke mu dojde

Reply
A2 TV I A1 TV SEKOGAS SME SO VAS 13/06/2012 - 20:40 at 20:40

GOLEM POZDRAV ZA A2 TV A DA GI PRASAM BATKIVE OD SOVET ZA RADIO KONTUZIJA KAKO RABOTI AB KANAL SEUSTE SUTEL BTR I DA NE MABROJUVAM AJ MALCE PRAITE MONITORING KAKO SO TREBA GLEATE LI VIE SO DAVAAT DRUGIVE TV I KOLKU PROCENTI SE GLEA DEKA E POLITICKO BOMBARDIRANJE NE E FER OVA.

Reply
Александар 13/06/2012 - 21:33 at 21:33

Овие од СРД се одлични играорци! Играат како што им свират!

Reply
vadi 13/06/2012 - 22:19 at 22:19

ke dojde vreme i kese vrati vo eter a1 i a2 pozdrav a1on

Reply
Trpe 14/06/2012 - 10:03 at 10:03

Grcija treba da svati deka ovde ziveat Makedonci – zjava na Gruevski
Gruevski treba da svati deka vo A1 i A2 rabotea Makedonci. Dosta so lazgite deka se spravuval so kriminalot, koga 5 god. gordo se setase so istiot toj “kriminalec”. Grcija i svetot svatija deka ziveat bedni “makedonci’ koi vaka bedni ne gi tangira ni ime ni prezime , osven ako toa e i celta na “patriotite”

Reply
Angela 14/06/2012 - 15:41 at 15:41

Имаме само бедна положба.Медиумите во македонија итоа како се загрозени! Некои ја кажуваат вистината и ги затвораат,а пак некој му се умилкуваат на власта и остануваат. Кога ни самите не си ја признаваме вистината,тогаш како очекуваме Грција да прифати дека не сме грчка држава?

Reply
cc 16/06/2012 - 13:27 at 13:27

ne e ni cudno sto A1 ja zatvorija po izborite. da bese zatvorena pred toa DPMNE sekako nemase da pobedi. A1 bese nivniot najgolem strav

Reply
sasohugo 16/06/2012 - 22:11 at 22:11 Reply
Albert 18/06/2012 - 03:54 at 03:54

Е па Златко за разлика од тебе постојат и математичари на светов кои за момент го изесапија следниов израз: Ѕинго/Рамкоски = 10000000000000000000/1 во поглед на кражба и стопански
криминал. Сепак ти мислиш дека сите се слепи како тебе па мислат дека е праведно Ѕинго да напредува а Рамкоски да се распаѓа во затвор. Браво, ти си доказ дека вистинската причина за
уништувањето на А1,А2 и семејството Рамкоски е исклучиво ВМРО-вскиот комплекс на повисока
вредност. А да знаете колку не знаете би било многу подобро за вас бидејќи ја отворивте пандорината кутија.Кога ќе заминете од власт се надевам дека никој од вас нема да биде поштеден.

Reply
Златко 19/06/2012 - 02:32 at 02:32

Алберт јас ја кажувам реалноста, се надевам доколку има докази за проневера не само за Sинго и сите како нив ќе му прават друштво на Рамковски и нека се распаѓаат заедно, јас не го штитам криминалот а тоа што ти сметаш дека едниот е помал криминалец од другиот па затоа сега треба да го жалиме и да кажуваме дека некој друг е виновен, во тој случај можам да кажам дека навистина си во голема заблуда!!

Reply
ana 21/06/2012 - 10:02 at 10:02

Народот е крив што ги гласа 3 пати по ред. Јас лично, од авион препознавам диктатура. Се друго, но национализам и диктатура не можам да гласам. Овие работат за Грците и тоа ке се докаже. Грција ликува со ваква наша влада. Само поентира. А ние се зигубивме во времето и просторот. Затворањето на А2 беше очекувано. Им сметаше дури и пеењето на Тоше Проески на таа ТВ.

Reply

Leave a Comment

one × 5 =