Одобрено обвинението на СЈО за „Титаник 2“

Од:

Советот за оценка за обвинителен акт при Основниот суд Скопје 1 го прифати обвинението на СЈО за предметот „Титаник 2“, што се однесува на изборни нерегуларности.

dobivaj vesti na viber

Во случајот осомниечени се поранешниот шеф на УБК Сашо Мијалков, лидерот на ДПА Мендух Тачи, поранешниот член на ДИК Бедредин Ибраими и Сашо Срцев, како и петмина судии од Управниот суд.

Се товарат за злоупотреба на службената положба и овластување поврзано со изборни нерегуларности.

В.М.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Интервју со синот на Катица Јанева: Во пералната и фонтаната ни бараа прислушкувани разговори, мајка ми има што да каже, ќе дојде ден

Кристијан Ландов

Побаран куќен притвор за Јанакиески

Кристијан Ландов

Титаник: Јанакиески доби најголема казна од 4,6 години, Протуѓер е условно, Јанкулоска 2,6 години затвор

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Каевски: Признанијата за „Титаник“ ги потврдија криминалот и изборните измами на ВМРО-ДПМНЕ

А1он

Стефанова побара условни казни за Протуѓер и Јанкулоска во „Титаник”, но не и за Јанакиески

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Признанија за вина во „Титаник“: Протуѓер, Јанкулоска, Јанакиески и пет други обвинети преземаа одговорност

Кристијан Ландов